Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost i rezilijentnost kritičnih infrastruktura (17.RDI013)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Ovladavanje teorijskim znanjima i naprednim metodama i tehnikama istraživanja u oblasti bezbednosti i rezilijentnosti kritične infrastrukture, razvoj multidisciplinarnog pristupa i alata.

Ishod:

Osposobljenost za samostalno bavljenje istraživačkim radom, uz mogućnost koncipiranja problema, primene i povezivanja stečenih znanja iz predmetne oblasti sa znanjima stečenim u drugim oblastima. Sposobnost praćenja savremenih dostignuća, kao i kritičke analize, izrade planova, procena i sinteze novih i složenih ideja u oblasti zaštite kritične infrastrukture, kriznog menadžmenta, rezilijentnosti organizacije i zajednice. Razvijanje sposobnosti za analitičko praćenje i primenu propisa i standarda iz oblasti korporativne bezbednosti. Ovladavanje procesom formiranja specifičnih modela u geografskim informacionim sistemima koji adekvatno prezentuju različite rizične situacije. Višeparametarske, tematske i topološke analize nad podacima koji opisuju kritičnu infrastrukturu u rizičnim situacijama.

Sadržaj:

Pojmovi kritične infrastrukture, međuzavisnosti i rezilijentnosti. Kriterijumi kritičnosti infrastrukturnih sistema. Savremeni trendovi primene sistema menadžmenta rizika i kontinuiteta poslovanja u zaštiti kritične infrastrukture. Komparativni prikaz zakonskih i regulatornih rešenja zaštite kritične infrastrukture u Evropskoj uniji i regionu. Savremene metode, modeli, propisi i aspekti procene rizika u funkciji zaštite kritične infrastrukture. Komunikacija rizika u funkciji bezbednosti kritične infrastrukture. Krizno komuniciranje u cilju zaštite reputacije korporacije. Izrada tematskih karata prostorne distribucije nepogoda po opštinama za teritoriju Republike Srbije na osnovu dostupnih podataka za period 1980. – 2013. godina.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije. Kroz predavanja i diskusije interaktivno se prati rad studenata i njihovo napredovanje. Mentorski rad za pojedine oblasti u cilju produbljivanja znanja. Korišćenje savremenih metoda informatičke nastave i GIS softvera.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
John Sullivant Strategies for Protecting National Critical Infrastructure Assets: A Focus on Problem-Solving 2007 Wiley-Interscience Engleski
David Yung Principles of Fire Risk Assessment in Buildings 2008 John Wiley and Sons, Ltd. Engleski
Roxanna McDonald Introduction to Natural and Man-made Disasters and their Effects on Buildings 2003 Architectural Press Engleski
Murray A.T. (ed.), Grubesic T.H. (ed.) Critical Infrastructure: Reliability and Vulnerability 2007 Springer Engleski
Proske, D. Catalogue of Risks Natural, Technical, Social and Health Risks 2008 Springer, Berlin Engleski
Tim Bedford and Roger Cooke Probabilistic Risk Analysis> Foundations and Methods 2001 Cambridge Engleski
H. Rodríguez, E. L. Quarantelli, R. R. Dynes Handbook of Disaster Research 2007 Springer Engleski
Simonović, S.P. Systems Approach in Management of Disasters : Methods and Applications 2011 Wiley, New Jersey Engleski
EEA Technical report Mapping the impacts of natural hazards and technological accidents in Europe An overview of the last decade 2010 EEA, Copenhagen Engleski
A.M. Hasofer V.R. Beck, I.D. Bennetts Risk Analysis in Building Fire Safety Engineering 2007 Elsevier Ltd. Engleski