Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost na radu i zaštita životne sredine u metalurškim procesima (17.PP2I13)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Livenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje osnovnih znanja iz oblasti bezbednosti na radu i zaštite životne sredine u livnicama i pogonima termičke obrade.

Ishod:

Po uspešnom završetku ovog kursa student je u stanju da: pokaže poznavanje aktuelne zakonske regulative; izabere neophodna lična zaštitna sredstva radnika; navede bezbednosne i zdravstvene rizike u livnicama i pogonima termičke obrade i predloži potencijalna rešenja za njihovo uklanjanje ili smanjivanje; navede i opiše potencijalne izvore zagađenja u livnicama i pogonima termičke obrade; navede i opiše opremu koja se koristi za prečišćavanje gasova pre ispuštanja u atmosferu;

Sadržaj:

Aktuelna zakonska regulativa. Bezbednosni i zdravstveni rizici u livnicama i pogonima termičke obrade. Lična zaštitna sredstva u livnicama i pogonima termičke obrade. Moguća tehnička rešenja za sprečavanje povreda muskulature u livnicama i pogonima termičke obrade. Izvori zagađenja u livnicama i pogonima termičke obrade. Merenje zagađenja unutar pogona i merenja emisije. Unutrašnja ventilacija u livnicama i pogonima termičke obrade. Prečišćavanje vazduha pre ispuštanja u atmosferu.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Kada gradivo to dozvoljava na predavanjima se pokušava inicirati diskusija između studenata kako bi se povećala motivacija, proširilo razumevanje materije, proširile perspektive i raščistile potencijalne nejasnoće. Na vežbama se produbljuje gradivo izloženo na predavanjima i praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovačević, L., Terek, P., Miletić A. Bezbednost na radu i zaštita životne sredine u metalurškim procesima - skripta 2018 Srpski jezik
Lyman, T. et. al Metals handbook, Vol. 5 1970 American Society for Metals Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena