Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Mašinstvo u medicini i bioinženjeringu (17.PP2I11)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo
Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Livenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije
ESPB 5

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa primenom mašinskog inženjerstva u medicini i bioinženjeringu.

Po uspešnom završetku ovog kursa studenti su u stanju da: 1. navedu i opišu mehanizme trenja, habanja i propadanja medicinskih alata, elemenata lokomotornog sistema, ortopedskih implanata i drugih komponenti koje se ugrađuju u ljudski organizam; 2. nabrajaju vrste biokompatiblnih i biosenzorskih materijala i daju primere njihove primene; 3. navode i opisuju tehnologije oblikovanja biomaterijala; 4. navode vrste biomedicinskih prevlaka, njihove osobine, načine sinteze i karakterizacije i daju primere njihove primene; 5. nabrajau i opisuju mikro i nano elektromehaničke sisteme; 6. daju primere primene plazme u medicini; 7. daju primere primene nanotehnologije u medicini i bioinženjeringu; 8. navode i opisuju postupke izrade opreme i uređaja za medicinsku namenu; 9. analiziraju element i na osnovu njegove namene i neophodnih osobina predlažu vrstu materijala, način izrade i površinski tretman.

Osnove primene mašinstva u medicini i bioinženjeringu. Trenje, habanje i degradacija elemenata lokomotornog sistema, ortopedskih i zubnih implanata i veštačkih zglobova. Biokompatibilni i biosenzorski materijali. Tehnologije oblikovanja materijala za izradu komponenti koji se ugrađuju u čovekov organizam. Inženjerstvo površina u medicini i bioinženjeringu. Biomedicinske prevlake, osobine, sinteza i karakterizacija. Primena plazme u medicini. Mikro i nano elektromehanički sistemi. Nanotehnologije u medicini i bioinženjeringu. Izrada opreme, uređaja i pomagala za medicinsku namenu.

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Kada gradivo to dozvoljava na predavanjima se pokušava inicirati diskusija između studenata kako bi se povećala motivacija, proširilo razumevanje materije, proširile perspektive i raščistile potencijalne nejasnoće. Na vežbama se produbljuje gradivo izloženo na predavanjima i praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Theodore R. Kucklick The Medical Device R&D Handbook, Second Edition 2005 CRC Press Engleski
Buddy D. Ratner, Allan S. Hoffman, Frederick J. Schoen, Jack E. Lemons Biomaterials Science: An Introduction to Materials in Medicine, Second Edition 2004 Academic Press Engleski
Myer Kutz Biomedical Engineering & Design Handbook, Volumes I and II 2009 McGraw-Hill Professional Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Prezentacija
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predavanja
Predavanja
Laboratorijske vežbe
Računarske vežbe