Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Izbor materijala i projektovanje tehnologije zavarivanja (17.PMS552)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Materijali i tehnologije spajanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti nauke o materijalima i materijala, kao i iz projektovanja tehnologije zavarivanja koji se koriste u mašinstvu.

Ishod:

Stečena znanja se koriste za uspostavljanje veze između karakteristika i osobina savremenih materijala i primene materijala u različitim mašinskim delovima i konstrukcijama, sa posebnim akcentom na projektovanje tehnologije zavarivanja mašinskih konstrukcija.

Sadržaj:

Mikroplastična deformacija i mehanizmi ojačavanja: rastvarajuće ojačavanje, deformaciono starenje, taložno i disperzno ojačavanje, ojačavanje usled faznih transformacija; granice zrna, promene pri zagrevanju deformisanih materijala – oporavljanje i rekristalizacija; analiza značaja pojave loma materijala u inženjerskoj praksi, elastična i plastična deformacija kontinuuma i mikroskopski aspekti; osnove linearne i nelinearne elastične mehanike loma; mehanizmi loma metalnih, polimernih, keramičkih i kompozitnih materijala; mikroskopska analiza prelomljenih površina; makro i mikro aspekti loma pri statičkom opterećenju na sobnoj i povišenoj temperaturi, pri puzanju, zamoru, habanju, uticaju okoline, metalnih, polimernih, keramičkih i kompozitnih materijala; degradacija metalnih materijala, tipovi korozije; degradacija polimera, lom keramičkih materijala usled termičkog šoka; osnovni principi izbora materijala, mape za izbor materijala, primeri izbora materijala. Osnove izbora osnovnog materijala zavarenih spojeva, postupaka zavarivanja, dodatnog i pomoćnog materijala za zavarivanje, proračun parametara režima zavarivanja, projektovanje tehnologije zavarivanja za razne tipove zavarenih konstrukcija i projektovanje zaštite zavarenih spojeva od korozije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakteristicnim primerima radi lakšeg razumevanja. Na laboratorijskim vežbama se prakticno primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Drobnjak, Đ. Fizička metalurgija : fizika čvrstoće i plastičnosti 1 1990 Tehnološko metalurški fakultet, Beograd Srpski jezik
Ashby, M.F. Materials Selection in Mechanilcal Design 2011 Amsterdam, Elsevier Engleski
Hertzberg R.W. Deformation and Fracture Mechanics of Engineering MAterials 1996 John Wiley and Sons inc. Engleski
Sabo, B. Zbirka rešenih primera iz zavarivanja - skripta 2003 Fakultet tehničkih nauka Novi Sad Srpski jezik
Palić, V. Zavarivanje 1987 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Pašić, O. Zavarivanje 1998 Svjetlost, Sarajevo Srpski jezik
Bogner, M. i dr. Zavarivanje: konstruisanje i proračuni 1998 SMEITS, Beograd Srpski jezik
Rakin, M. Zavarivanje i srodni postupci 1986 Tehnička knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena