Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Automatizacija tehnoloških sistema i procesa (17.PMS551)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualno projektovanje
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Osposobljavanje studenata za primenu savremenih tehnika i informacionih tehnologija u automatizaciji tehnoloških sistema i procesa.

Ishod:

Stečena znanja omogućuju ovladavanje savremenim tehnikama i informacionim tehnologijama za automatizaciju tehnoloških sistema i procesa.

Sadržaj:

Uvod u aplikativni kurs iz oblasti tehnoloških sistema i procesa. Ciljevi automatizacije, koncept automatizacije, mehanizacija i automatizacija, klasifikacija i tipovi automatizacije. Automatizacija komponenti obradnih i tehnolopških sistema. Automatizacija rukovanja radnim predmetima. Princip rada i tehnike sistema za automatizovani transport delova i komponenti obrade. Sistemi za rukovanje i analiza performansi. Automatizacija primenom elektronskih komponeti i sistema, senzori, pretvarači, obrada signala, servo sistemi, mikroprocesori i programabilni logički kontroleri. Pojam automatizacije projektovanja tehnoloških procesa - CAPP sistemi. Osnovni zadaci i vrste CAPP sistema. Računarom podržano konceptualno i detaljno (makro i mikro) projektovanje tehnoloških procesa. Integrisani CAPP sistemi (CAD/CAPP/CAM/CAx/CNC). Primena tipskih oblika (feature based), metoda veštačke inteligencije, agent baziranih metoda, STEP standarda u razvoju CAPP sistema. Projektovanje tehnološke baze podataka. Digitalna i distribuisana proizvodnja. Kolaborativno inženjerstvo i e-proizvodnja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva sa akcentom na ilustracije karakterističnim primerima iz prakse. U okviru laboratorijskih vežbi radi se na praktičnoj primeni stečenog znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. U okviru računarskih vežbi vrši se obučavanje studenata u primeni informacionih tehnologija iz nastavne oblasti. Ocena ispita se formira na osnovu: prisustva na predavanjima i vežbama, uspešno urađenih i odbranjenih grafičkih radova, uspeha na kolokvijumu i usmenom delu ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Milošević, M. Kolaborativni sistem za projektovanje tehnoloških procesa izrade proizvoda baziran na internet tehnologijama 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Stefanović, M. CIM sistemi 2006 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
De Vos, P., Stahl, J.E. Metal cuting : Theories in Practice 2014 Seco Tools AB, Fagersta Engleski
Antić, A. Prepoznavanje stanja pohabanosti alata za obradu rezanjem primenom neuro-fazi klasifikatora : doktorska disertacija 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Lukić, D., Milošević, M., Todić, V. Integrisani CAPP sistemi i tehnološka baza podataka, skripta 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kuric, I. Computer Aided Process Planning in Machinery Industry 1999 Filia Politechniki todzkiey, Bielsko-Biata Engleski
Xun Xu. Integrating Advanced Computer- Aided Design, Manufacturing and Numerical Control 2009 Information Science Reference, New York Engleski
Wang, L., Nee, Y.C.A.: Collaborative Design and Planning for Digital Manufacturing 2009 Springer-Verlag London Ltd. Engleski
Hesse, S., Malisa, V. Taschenbuch Robotik-Montage-Handhabung 2010 Fachbuchverlag, Leipzig Nemački
Li, W.D., Ong, S.K., Nee, A.Y.C. Integrated and Collaborative Product Development Environment : Technologies and Implementations 2006 World Scientific, Singapore Engleski