Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modeliranje i baza podataka obradnih procesa (17.PMS541)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje produbljenih znanja iz oblasti modeliranja i simulacija obradnih procesa, informacionih tehnologija, sistema i baza podataka, kao i njihova konkretna primena u savremenim proizvodnim sistemima.

Ishod:

Stečena znanja treba da omoguće praktičnu primenu savremenih programskih sistema za modeliranje i simulaciju obradnih sistema, kao i projektovanje i implementaciju proizvodnih informacionih sistema i pripadajućih baza podataka.

Sadržaj:

Osnove, značaj i mogućnosti primene modeliranja i simulacija realnih procesa. Osnovni elementi modeliranja i simulacija. Proces dobijanja modela, opis modela, klasifikacija modela, verifikacija modela i koncept stanja modela. Razvoj, vrste i postavke modela procesa obrade. Opis modela preko funkcija stanja i ograničenja. Analitičke, numeričke i računarske metode modeliranja i simulacije obradnih procesa. Praktični primeri modeliranja i simulacija obradnih procesa. Informacione tehnologije i sistemi u proizvodnom mašinstvu. Teorija baza podataka: organizacija podataka, struktura podataka, projektovanje baze podataka, sistemi za upravljanje bazom podataka, tipovi i arhitektura baza podataka. Baza podataka proizvodnih i obradnih procesa. Informacioni sistemi za akviziciju podataka: monitoring i upravljanje procesom obrade, vrsta i izbor akvizicionog sistema, koncepcija sistema za akviziciju podataka pri procesu obrade. Baza znanja i implementacija znanja: inteligentni proizvodni i obradni sistemi, alati veštačke inteligencije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Na računarskim vežbama se kroz praktične primere produbljuje gradivo izloženo na predavanjima. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovač, P. Metode planiranja i obrade eksperimenta 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Gostimirović, M. Baze podataka obradnih procesa 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Mogin, P., Luković, I., Govedarica, M. Principi projektovanja baza podataka 2004 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Date, C.J. An Introduction to Database Systems 2003 Pearson, Boston Engleski
Cus F. Modeling and optimization of metal cutting 2005 Faculty of Mechanical Engineering, Slovenia Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena