Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje livačkih procesa i alata (17.PMS522)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Livenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Ciljevi predmeta su: sticanje znanja neophodnih za detaljnu razradu tehnologije livenja sa proračunima hranjenja i ulivanja; upoznavanje sa najnovijim metodama računarskih simulacija procesa livenja; upoznavanje sa najjosnovnijim livačkim greškama i metodologijom njihovog uklanjanja; upoznavanje sa opremom i mašinama koje se koriste u livačkoj proizvodnji.

Ishod:

Po uspešnom završetku ovog kursa student je u stanju da: projektuje ulivni sistem i sistem hranjenja odlivka uz izbor potrebne temperature ulivanja; izvrši elementarnu simulaciju procesa livenja i analizira njene rezultate; prepozna osnovne livačke greške i navede generičke preporuke za njihovo uklanjanje; navede i opiše osnovne mašine koje se koriste u livačkoj proizvodnji.

Sadržaj:

Pregled tehnologija livenja. Ulivni sistemi. Skupljanje metala i legura. Formiranje odlivka. Hranjenje odlivaka. Formiranje unutrašnjih napona u odlivcima. Numeričko modelovanje procesa livenja. Mašine i uređaji u livničkoj proizvodnji.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Kada gradivo to dozvoljava na predavanjima se pokušava inicirati diskusija između studenata kako bi se povećala motivacija, proširilo razumevanje materije, proširile perspektive i raščistile potencijalne nejasnoće. Na vežbama se produbljuje gradivo izloženo na predavanjima i praktično primenjuju stečena znanja. Tokom računarskih vežbi studenti dobijaju praktična iskustva iz računarskih simulacija procesa livenja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. U toku semestra predviđen je i obilazak barem jednog proizvodnog pogona.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Topičić, A., i dr. Brza izrada prototipa i reverzibilno inženjerstvo u proizvodnji alata za livenje u pijesku 2016 Tuzla Srpski jezik
Kovač, R. Osnovi teorije očvršćavanja odlivaka 2001 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kovačević, L. Terek, P., Miletić, A. Projektovanje livačkih procesa i alata - skripta 2016 Srpski jezik
Kovač, R. Projektovanje livnica i livničke tehnologije 2007 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Jovičić, M. Alati za kovanje u kalupima, livenje pod pritiskom i presovanje plastičnih masa 1983 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Jain, P. Tool engineering for metal casting processes 1998 Standard Publishers Distributors, Delhi Engleski
Beeley, P.R. Foundry technology 1972 Butterworths, London Engleski
Kovač, R. Tehnologija izrade odlivaka 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kovač, R. Livenje: tehnologija izrade odlivaka 1983 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Chalmers, B. Principles of Solidification 1964 John Wiley & Sons, New York Engleski