Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Informacioni sistemi u inženjerstvu (17.PMS442)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Ciljevi nastavnog predmeta su: 1) da se sistematizuju i unaprede informatička znanja studenata kroz upoznavanje osnovnih elemenata informacionog sistema, strukture i načina rada savremenih računarskih sistema i korišćenje standarnih softverskih alata za obradu teksta, tabela i elektronskih prezentacija, i izradu jednostavnih računarskih programa; 2) da studenti razumeju pojam i klasifikaciju softvera, principe rada operativnih sistema i principe rada računarskih mreža; 3) da se savladaju koncepti i mogućnosti primene globalne računarske mreže u savremenom poslovanju, 4) da studenti postanu savesni i odgovorni korisnici savremenih informacionih tehnologija.

Ishod:

Studenti će savladati: 1) principe rada računarskog sistema i biti u stanju da samostalno koriste sredstva informacionih tehnologija; 2) principe rada savremenih operativnih sistema, osnovne komponente i vrste računarskih mreža, kao i osnovnu infrastrukturu Interneta, njegove servise i mogućnosti primene; 3) pojmove autorizacije, sigurnosti podataka, autorskih prava, zaštite podataka, virtuelnih zajednica i potencijalne rizike rada u globalnoj računarskoj mreži; 4) postupke razvoja proceduralnih računarskih programa.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi u oblasti informacionih tehnologija. Arhitektura i principi funkcionisanja računarskih sistema. Sistemi za prikazivanje podataka. Programska rešenja za: oblikovanje i uređivanje teksta; rad sa povezanim tabelama i oblikovanje prezentacija. Pojam, klasifikacija i osnovni slojevi operativnih sistema. Vrste i komponente računarskih mreža, protokoli, principi povezivanja mreža baziranih na različitim mrežnim tehnologijama. Različiti aspekti primene globalne računarske mreže. Osnovni servisi Interneta, aplikacije i primena. Razvoj programa: reprezentacija realnog sistema u računarskom programu, testiranje programa.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predavanja je frontalna i podrazumeva primenu najsavremenijih didaktičkih sredstava i metoda. Nastava vežbanja se u celini izvodi u specijalizovanim vežbaonicama sa računarskom podrškom.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ristić, S. i dr. Uvod u inženjerstvo informacionih sistema 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Stefanović, D., Sladojević, S. Sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa u organizacijama u Srbiji 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Juristo, N., Moreno, A. Basics of Software Engineering Experimentation 2001 Springer - Verlag Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Test Da Da 10.00
Seminarski rad Da Da 10.00
Složeni oblici vežbi Da Da 40.00
Izrada doktorske disertacije Ne Da 10.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 20.00
Test Da Da 10.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Predavanja