Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje otpadom i analiza tokova materijala (17.PMS422)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Obrazovni cilj predmeta je sticanje osnovnih znanja iz oblasti upravljanja otpadom, proučavanjem specifičnosti svih relevantnih delova sistema upravljanja otpadom. Izučavanjem oblasti analize tokova materijala i alata koji se koriste metodologiju MFA pružaju se zmanja za analizu i evaluaciju tehnologija tretmana upravljanja otpadom na bazi tehnoloških, socio ekonomskih i drugih aspekata. Upoznavanje sa najkritičnijim tokovima otpadnih materijala, načina njihove identifikacije, kao i metoda evaluacije zatečenih stanja u cilju definsanja dugoročnih rešenja.

Ishod:

Student stiče znanja o celokupnom sistemu upravljanja otpadom i specifičnostima svih relevantnih delova sistema, što predstavlja osnovu za dovoljno dobro razumevanje sistema i profesionalno uključivanje u isti. Izučavanjem savremenih metodologija i alata studen stiče znanja za participaciju u pojedinim delovima sistema u skladu sa svojim bazičnim stručnim usmerenjem. Student stiče dovoljan nivo znanja da prepozna glavne probleme u delovima sistema upravljanja i da ponudi tehnička rešenja za prevazilaženje problema ili unapređenje sistema.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Vrste i specifičnosti upravljanja otpadom, Osnovni principi upravljanja otpadom. Tehnološki aspekti sistema upravljanja otpadom (sakupljanje, transport i separacija otpada), Tehnologije tretmana otpada, Tehnologije odlaganja otpada. Osnovni principi analize tokova materijala. Primena savremenih alata za analizu tokova materijala na nivou preduzeća, lokalnom i regionalnom nivou. Dizajniranje i definisanje modela upravljanja otpadom primenom analize tokova materijala. Upoznavanje sa osnovama metoda za evaluaciju rezultata dobijenih analizom tokova materijala. Praktična nastava: upoznavanje i rad na softverskim paketima za sprovođenje analize tokova materijala, analiza studija slučajeva koje se odnose na problematiku upravljanja otpadom, računski zadaci, izrada primera tokova materijala za odabrani problem.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se organizuje putem predavanja i vežbi uz puno učešće studenata. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Studenti se u toku nastave na vežbama rešavaju zadatke što doprinosi savladavanju materije koja je obrađena na predavanjima.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Baccini, P., Brunner, P.H. Metabolism of the Anthroposphere 2012 MIT Press, Cambridge Engleski
Vujić,G. i dr. Upravljanje otpadom u zemljama u razvoju 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Brunner, P.H., Recheberger, H. Practical Handbook of Material Flow Analysis 2004 Lewis Publishers, Boca Raton Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena