Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine (17.PMS421)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja o razlozima za uvođenje i realizaciju sistema za upravljanje zaštitom životne sredine sistema.

Ishod:

Znanja i veštine za realizaciju sistema za upravljanje zaštitom životne sredine i primenu alata za upravljanje zaštitom životne sredine.

Sadržaj:

Aspekti i uticaji u zaštiti životne sredine - strategija, orijentacija, osnovni principi, prioriteti i ciljevi državne politike. Razlozi za uvođenje sistema za upravljanje zaštitom životne sredine (EMS), Projektovanje EMS-a. Dekompozicija algoritma projektovanja EMS-a. Akreditacija subjekata. Sertifikacija EMS-a. Ekonomska efikasnost EMS. Integrisani menadžment sistemi. Alati za upravljanje zaštitom životne sredine. Označavanje o zaštiti životne sredine proizvoda. Višekriterijumsko vrednovanje proizvoda i procesa. Eko dizajn. Ocenjivanje životnog ciklusa proizvoda (LCA). Ocenjivanje održivosti životnog ciklusa (LCSA).

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, auditornih, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na auditornim vežbama se rade karakteristični zadaci i produbljuje se izloženo gradivo. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši uporeba informaciono komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Glišović, S. Upravljanje kvalitetom životne sredine reinženjeringom industrijskih proizvoda i procesa konstruisanja 2009 CIMSI, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Upravljanje zaštitom životne sredine : Eko-menadžment 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Šooš, Lj., Hodolič, J. Upravljanje otpadom u Slovačkoj 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Reciklaža i reciklažne tehnologije 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena