Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje i simulacija procesa deformisanja (17.PMISP1)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za tehnologije oblikovanja materijala i inženjerstvo površina
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština u oblasti projektovanja procesa deformisanja. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u primeni numeričkih simulacija u obradi deformisanjem.

Ishod:

Ovladavanje metodološkim i praktičnim aspektima primene tehnika modelovanja i numeričkih simulacija u obradi deformisanjem. Stečeno znanje iz ovog predmeta omogućuje analizu procesa plastičnog deformisanja primenom različitih analitičkih metoda i numeričkih simulacija zasnovanih na Metodi Konačnih Elemenata (MKE), kao i tumačenje dobijenih rezultata u cilju poboljšanja tehnologije.

Sadržaj:

Značaj modelovanja procesa deformisanja. Metode modeliranja. Analitičke metode analize obrade deformisanjem. Metoda ravnih preseka. Metoda gornje granice. Numeričko modelovanje i simulacije procesa plastičnog deformisanja. Teorijske osnove numeričkog modeliranja i simulacije procesa plastičnog deformisanja. Metoda Konačnih Elemenata (MKE) i njena primena u analizi procesa plastičnog deformisana. Savremeni softverski paketi za simulaciju procesa obrade deformisanjem. Modelovanje i simulacije (inženjerske analize) različitih postupaka zapreminskog deformisanja i oblikovanja lima pomoću softverskog paketa Simufact.forming.. Faze modelovanja. Kreiranje numeričkog modela - predprocesiranje. Analiza rezultata simulacija- postprocesiranje. Analiza faktora koji utiču na tačnost numeričkih modela i rezultata simulacija. Kalibracija modela. Metode eksperimentalne verifikacije rezultata numeričkih simulacija. Eksperimentalno određivanje komponenti napona i deformacija. Eksperimentalno određivanje parametara procesa u tehnologiji plastičnog deformisanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na vežbama se vrši modelovanjeranje i simulacija pojedinih procesa deformisanja sa analizom napona, deformacija i parametara procesa. Rezultati simulacije (komponente napona, deformacija i parametri procesa) se proveravaju eksperimentalno u laboratorijskim uslovima. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Milan Jurković Matematičko modeliranje inženjerskih procesa i sistema 1999 Mašinski fakultet, Bihać Hrvatski
Mandić, V. Modeliranje i simulacija u obradi deformisanjem 2005 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Mandić, V. Fizičko i numeričko modeliranje procesa obrade deformisanjem 2012 Fakultet inženjerskih nauka, Kragujevac Srpski jezik
Plančak, M. Naponsko-deformaciono stanje u procesima hladnog istiskivanja čelika 1984 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Vilotić, D. Ponašanje čeličnih materijala u različitim obradnim sistemima hladnog zapreminskog deformisanja 1987 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Sekulović, M. Metod konačnih elemenata 1988 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Kojić, M. Computational Procedures in Inelastic Analysis of Solids and Structures 1997 Center for Scientific Research of Serbian Academy of Sciences and Arts and University, Kragujevac Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena