Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Alati za upravljanje zaštitom životne sredine (17.P416AK)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština u oblasti primene alata za upravljanje životnom sredinom. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu korišćenja alata za upravljanje životnom sredinom.

Ishod:

Osposobljenost za rešavanje konkretnih problema iz domena primene alata za upravljanje zaštitom životne sredine. Ovladavanje metodama, postupcima i procesima primene stečenih znanja iz oblasti upravljanja zaštitom životne sredine. Razvoj veština i spretnosti za primenu različitih formalnih i neformalnih alata za upravljanje zaštitom životne sredine. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa pri rešavanju problema vezanih za realizaciju procesa upravljanja zaštitom životne sredine.

Sadržaj:

Razlozi za uvođenje EMS-a. Projektovanje EMS-a. Uvođenje EMS-a. Akreditacija subjekata. Sertifikacija EMS-a. Ekonomska efikasnost EMS. Integrisani menadžment sistemi.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Upravljanje zaštitom životne sredine : Eko-menadžment 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena