Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremeni obradni sistemi za preradu plastike (17.P3503A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje teorijskog i praktičnog znanja, kompetencija i veština iz domena savremenuh obradnih sistema za preradu plastike. Detaljno upoznavanje radnih linija, opreme i pomoćnih sistema pogona za preradau plastičnih masa, kao i tehničko-tehnoloških karakteristika i konstrukcija pojedinih tipova mašina i uređaja za preradu plastike.

Ishod:

Ovladavanje teorijskim i praktičnim aspektima vezanim za savremene sisteme za preradu plastike. Stečeno znanje omogućava prepoznavanje, projektovanje i eksploataciju obradnih sistema za preradu plastike. Razvoj veština i kompetencija neophodnih za održavanje industrijskih pogona za preradu plastike.

Sadržaj:

Uvod u savremene obradne sisteme za preradu plastike. Struktura obradnih sistema za oblikovanje plastike. Eksploatacione osobine obradnih sistema za preradu plastike u funkciji tehnologije. Obradni sistemi za oblikovannje plastike ekstruzijom – elementi sistema, konfiguracija. Linije za ekstrudiranje PVC cevi. Obradni sistemi za injekciono presovanje plastike, konstrukcija pojedinih sistema mašine, proračun injekcione jedinice i jedinice za zatvranje. Pomoćna oprema za injekciono oblikovanje plastike (skladište granulata, sušare, uređaji za mešanje, transport materijala, sistemi iznošenja otpreska). Obradni sistemi za direktno i transfer presovanje plastike. Obradni sistemi za oblikovanje ambalaže duvanjem. Obradni sistemi za termoforming. Obradni sistemi za oblikovanje gume. Automatizacija obradnih sistema za proizvodnju plastike. Primena savremenih metoda u projektovanju i konstruisanju elemenata obradnih sistema za plastiku sa upotrebom računara, metode simulacije i modeliranja. Projektovanje pojedinih mašina i uređaja za plastiku.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se primenom odgovarajučih softverskih paketa vrši projektovanje sklopova i elemenata obradnih sistema za oblikovanje plastike, zatim simulacije toka materijala i tehnoloških postuka obrade. Detaljnije upoznavanje pojedinih vrsta obradnih sistema za oblikovanje plastike izvodi se kroz posete specijalizovanim preduzećima . Eventualne nejasnoće otklanjaju se kroz konsultacije u posebnom terminu..

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Rogić, A., Čatić, I. Injekcijsko prešanje polimera 1996 Društvo plastičara i gumaraca, Zagreb Srpski jezik
Friedrich Johanaber Kunststoff Maschinen Fuhrer 1992 Carl Hanser Nemački
Dr. Chris Rauwendaal Polymer Extrusion 2001 Hanser Publisher, Munich Engleski
White J. Twin screw extrusion 1999 Carl Hanser publisher Engleski
Čatić, I. Proizvodnja polimernih tvorevina 2006 Biblioteka polimerstvo, Zagreb Hrvatski
Strong, B.A. Plastics: Materials and Processing 2000 New Jersey: Prentice Hall, New Jersey Engleski
Kayvon Modjarrad Sina Ebnesajjad Handbook of Polymer application in Medicine and Medical Devices 2013 Elsevier Engleski
David Mills Pneumatic Conveying Design Guide 2004 Elsevier Butterworth-Heinemann Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Kolokvijum Ne Da 20.00
Kolokvijum Ne Da 20.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Kolokvijum Ne Da 20.00
Seminarski rad Da Da 30.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Računarske vežbe
Laboratorijske vežbe