Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fizička i fazna stanja polimera (17.P3402)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj ovog predmeta je ovladavanje osnovnim teoretskim znanjima iz oblasti fizičkih i faznih stanja polimera, te činiocima koji utiču na promene ovih stanja kao i ovladavanje osnovnim praktičnim metodama za njihovo ispitivanje.

Ishod:

Savladavanjem ovog predmeta student stiče znanja, veštine, razvijene sposobnosti da u oblasti predmeta: samostalno rešava praktične i teorijske probleme iz oblasti faznih i fizičkih stanja polimernih materijala, zna da napravi vezu između strukture polimernih materijala, njihovih svojstava i primene, da pomoću osnovnih metoda ispitivanja promene faznih i fizičkih stanja polimera karakteriše određeni polimerni materijal.

Sadržaj:

Teorijska nastava – Principi strukture polimera, molekulska i nadmolekulska struktura, makromolekulsaka struktura. Primarne i sekundarne veze kod polimera, reakcije od monomera do polimera. Molekulske mase kod polimera. Fazna stanja kod polimera-amorfna, kristalna, delimično kristalna. Kristalizacija polimera. Fizička stanja polimera i termomehanička svojstva- staklasto stanje, visko-elastično stanje, stanje rastopa. Termička i mehanička promena faznih i fizičkih stanja polimera- zavisnost napon deformacija. Dinamičko mehaničko ponašanje polimera-puzanje, relaksacija napona. Viskoznost rastopa polimera. Praktična nastava:vežbe, drugi oblici nastave, studijski istraživački rad Određivanje faznih i fizičkih prelaza polietilentereftalata (PET), polipropilena (PP), polietilena (PE) pomoću diferencijalne skenirajuće kalorimetrije (DSC). Koeficijent termičkog širenja, moduli elastičnosti i gubitaka kod PE, PP, polimetilmetakrilata (PMMA), stepen kristalnosti pomoću DSC. Zatezna i prekidna čvrstoća (PP).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, interaktivna nastava, video prezentacije, simulacije, diskusije, seminarski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
C.A. Daniels Polymers: Structures and properties 1989 Technomic Publishing AG Engleski
Dragoslav Stoiljković i Branka Pilić Struktura i svojstva polimernih materijala 2007 Tehnološki fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Arie Ram Fundamentals of Polymer Engineering 1997 Springer, Plenum Press, New York Engleski
Barbara Stuart Polymer Analysis 2002 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene: