Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Reverzibilni inženjerski dizajn i 3D štampa (17.P321)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja o teorijskim i praktičnim aspektima reverzibilnog inženjerskog modeliranja i brze izrade prototipa u oblasti industrijske proizvodnje.

Ishod:

Ovladavanje metodologijom reverzibilnog inženjerskog dizajna. Sposobnost praktične primene reverzibilnog inženjerskog dizajna u oblasti industrijske proizvodnje sa akcentom na primeni kontaktnih i optičkih sistema za 3D digitalizaciju. Ovladavanje metodologijama 3D štampe. Sposobnost razumevanja tehnoloških aspekata 3D štampe sa posebnim osvrtom na praktičnu primenu 3D štampe u oblasti industrijske proizvodnje. Sposobnost razumevanja metodoloških i praktičnih aspekata integracije reverzibilnog inženjerskog dizajna i 3D štampe.

Sadržaj:

Pojam, uloga i značaj reverzibilnog inženjerskog dizajna u oblasti industrijske proizvodnje. Metodologija reverzibilnog inženjerskog dizajna. 3D digitalizacija – pojam i metode. Pre-procesiranje rezultata 3D digitalizacije. Rekonstrukcija složenih površina - generisanje CAD modela. Pojam, uloga i značaj 3D štampe u industrijskoj proizvodnji. Tehnološki aspekti 3D štampe. Materijali za 3D štampu. Integrisanje sistema za reverzibilni inženjerski dizajn i 3D štampu.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši uporeba informaciono komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Budak, I. Reverzibilno inženjerstvo - preprocesiranje rezultata 3D digitalizacije 2012 Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu Srpski jezik
Plančak, M. Brza izrada prototipova, modela i alata 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Wang, W. Reverse Engineering : Technology of Reinvention 2011 CRC Press, Taylor and Francis Group Engleski
Ognjan Lužanin 3D štampa 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene: