Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u tehnologije virtuelne stvarnosti (17.P2411K)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnologije plastičnog deformisanja, aditivne i virtuelne tehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti tehnologije virtuelne stvarnosti i virtuelne proizvodnje, sa fokusom na tehnologije oblikovanja materijala.

Ishod:

Nakon pohađanja predavanja i vežbi i položenog ispita, studenti bi trebalo da vladaju osnovama tehnologije virtuelne stvarnosti. Takođe treba da budu osposobljeni da, u svojstvu inženjera-projektanta, koriste VR uređaje (trekbol, instrument-rukavicu, stereoskopske naočari) kao i da korišćenjem programskog razvojnog okruženja Wizard (Worldviz, Inc.) kreiraju jednostavnije VR simulacije koje podržavaju stereoskopiju, detekciju kolizije i simulaciju nekih fizičkih svojstava VR objekata.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i definicije. Pregled hardverskih komponenti VR sistema - primarni ulazni uređaji, uređaji za praćenje kretanja, izlazni ekranski uređaji, VR projekcioni sistemi. Računarske platforme za VR - PC računari, grafičke radne stanice, PC klasteri, distribuirani VR sistemi. Principi tehnologije virtuelne stvarnosti - monokularni znaci opažanja dubine, binokularni znaci opažanja dubine, principi generisanja grafičkog prikaza u realnom vremenu, principi generisanja haptičkog prikaza u realnom vremenu. Opšti osvrt na virtuelnu proizvodnju - definicije, istorijat razvoja, primena VR tehnologija u projektovanju proizvoda, u proizvodnim procesima, u upravljanju operacijama, realacije između ključnih domena primene VR u virtuelnoj proizvodnji, virtuelno preduzeće.Primena virtuelne stvarnosti u projektovanju proizvoda i izradi virtuelnih prototipova - prednosti, uporedni prikaz CAD i VR sistema, geometrijsko modeliranje za potrebe VR, priprema CAD podataka za potrebe izrade virtuelnih prototipova, povezivanje CAD i VR sistema. VRAD sistemi - arhitektura i funkcije, korisnički interfejs i navigacija, tokovi operacija. Primena virtuelne stvarnosti u modeliranju proizvodnih procesa i upravljačkih operacija na primeru virtuelne valjaonice DEMAG. Virtuelna proizvodnja u praksi - primena AR tehnologije u montaži (Boeing), primena virtuelnog projektovanja na primeru aviona Boeing 777, primer virtuelne alatnice, virtuelni prototip unutrašnjosti kabine putničkog vozila (Chrysler).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, laboratorijske vežbe (L) računarske vežbe (C) konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Plančak, M., Lužanin, O. Uvod u virtuelnu proizvodnju : skripta 2005 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Burdea, G., Coiffet, Ph. Virtual Reality Technology 2003 John Wiley & Sons, New Jersey Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena