Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metalurgija i ispitivanje zavarenih spojeva (17.P2409L)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Materijali i tehnologije spajanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti savremenih tehnologija spajanja materijala.

Ishod:

Stečena znanja se koriste u konvencionalnim i nekonvencionalnim tehnologijama spajanja materijala.

Sadržaj:

Elementi proračuna zavarenih spojeva. Kontrola zavarenih spojeva. Zaštita na radu pri zavarivanju. Lepljeni spojevi. Kombinovani (nerastavljivi) spojevi i savremeni postupci zavarivanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, auditornih i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Na auditornim vežbama se produbljuje gradivo izloženo na predavanjima. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Ocena ispita se formira na osnovu prisustva na predavanjima i vežbama (auditornim i laboratorijskim) i uspeha na usmenom delu ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Obezbeđenje kvaliteta u zavarivanju : Zbirka standarda 1996 DUZS, Beograd Srpski jezik
Palić, V. Zavarivanje 1987 Fakultet tehničkih nauka - Novi Sad Srpski jezik
Sabo, B. i dr. Zavarivanje nerđajućih čelika - priručnik 1995 Novosadski sajam DD - Novi Sad Srpski jezik
Blagojević, A., Pašić, O. Zavarivanje, lemljenje, lijepljenje 1991 Mašinski fakultet, Mostar Srpski jezik
Bogner, M. i dr. Zavarivanje: konstruisanje i proračuni 1998 SMEITS, Beograd Srpski jezik
Pašić, O. Zavarivanje 1998 Svjetlost, Sarajevo Srpski jezik
Sabo, B. Zbirka rešenih primera iz zavarivanja - skripta 2003 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena