Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Internet tehnologije u proizvodnom inženjerstvu (17.P1506)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za mašine alatke, tehnološke procese, fleksibilne tehnološke sisteme i procese projektovanja
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualno projektovanje
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Upoznavanje sa savremenim prilazima u proizvodnom inženjerstvu primenom internet tehnologija. Sticanje znanja iz oblasti elektronskog poslovanja, kao i osnovnih principa koncepta e-Proizvodnje i metodologija kolaborativnog inženjerstva baziranog na Internet tehnologijama. Upoznavanje sa primenom tehnologija računarskog oblaka (Cloud manufacturing) i Internet stvari (Internet of Things) u proizvodnji i u industriji (IIoT).

Ishod:

Stečena znanja omogućavaju korišćenje internet tehnologija, kao i različitih web tehnika i metodologija u razvoju i upravljanju tehnološko-proizvodnih struktura u virtualnom kolaborativnom okruženju.

Sadržaj:

Informacioni sistemi u proizvodnom inženjerstvu. Uvod u internet tehnologije. Elektronsko poslovanje (e-Business). Elektronski potpis (e-Signature). Standardi za razmenu podataka u procesu proizvodnje posredstvom Interneta. Kolaborativno projektovanje u internet okruženju. Korporativni portali. Web-bazirani projektantski kolaborativni sistemi. Koncept e-Proizvodnje (e-Manufacturing). Koncept Industrije 4.0. Sajber-fizički sistemi (CPS) u proizvodnji. Primena tehnologije računarskog oblaka u proizvodnji (Cloud manufacturing). Internet stvari (IoT) u proizvodnji. Internet stvari u industriji (IIoT).

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u vidu predavanja, računarskih vežbi i konsultacija. U okviru predavanja izlaže se teorijski deo gradiva sa karakteristim primerima iz prakse.U okviru računarskih vežbi vrši se obučavanje studenata u primeni informacionih i internet tehnologija iz posmatrane nastavne oblasti. Pored toga redovno se održavaju konsultacije u cilju približavanja nastavnog gradiva, kao i izrade odgovarajućih predmetnih projekata i seminarskih radova.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zhang, Y., Tao, F. Optimization of Manufacturing Systems Using the Internet of Things 2016 Academic Press Engleski
Jeschke, S., Brecher, C., Song, H., Rawat, D.B. Industrial Internet of Things: Cybermanufacturing Systems 2017 Springer, London Engleski
Li, W., Mehnen, J. (EDs) Cloud Manufacturing 2013 Springer, London Engleski
Li, W.D., Ong, S.K., Nee, A.Y.C. Integrated and Collaborative Product Development Environment : Technologies and Implementations 2006 World Scientific, Singapore Engleski
Gilchrist, A. Industry 4.0 : The Industrial Internet of Things 2016 Apress, New York Engleski
Cheng, K. E-Manufacturing: Fundamentals and Applications 2005 WIT Press / Computational Mechanics Engleski
Milošević, M. Kolaborativni sistem za projektovanje tehnoloških procesa izrade proizvoda baziran na internet tehnologijama - Doktorska disertacija 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Li, S. Securing the Internet of Things 2017 Rockland: Syngress Engleski
Formiranje ocene: