Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Zaštita od buke i vibracija (17.MZ206)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Osposobljavanje studenata za identifikaciju osnovnih uzrocnika povisene buke i vibracija i razvoj i implementacija sistema za zastitu masina i ljudi od buke i vibracija.

Ishod:

Sticanje osnovnih znanja za ranu identifikaciju izvora povisene buke i vibracija na masinama i eliminaciju istih.

Sadržaj:

Osnovni mehanizmi generisanja buke i vibracija. Metode merenja buke i vibracija. Metode analize signala buke i vibracija. Analiza u vremenskom i frekventnom domenu. Strukturna dinamika masina. Metode strukturne modiifkacije masina. Osnove pasivne i aktivne zastite od buke i vibracija. Vazeci propisi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Auditorne. Konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Malcolm Crocker Handbook of noise and vibration control 2007 Wiley Engleski
David A. Bies and Colin H. Hansen Engineering Noise Control 2009 Taylor & Francis Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena