Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Drumska vozila i bezbednost eksploatacije (17.MZ203)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Obrazovanje studenata iz oblasti bezbednosti u eksploataciji drumskih vozila.

Ishod:

Student stiče sposobnosti rešavanja osnovnih problema u oblasti bezbednosti eksploatacije drumskih vozila.

Sadržaj:

Definicija i klasifikacija drumskih vozila. Osnovni sistemi motornih vozila od značaja za bezbednost vožnje (sistem za kočenje, sistem za upravljanje, sistem za oslanjanje, točkovi, uređaj za spajanje vučnog i priključnog vozila). Sistemi aktivne i pasivne bezbednosti u motornim vozilima. Nacionalni i međunarodni propisi relevantni za bezbednost vozila. Održavanje vozila u funkciji bezbednosti. Tehnički pregled vozila. Ekološki aspekti održavanja motornih vozila. Opasne i otpadne materije u održavanju motornih vozila.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne i laboratorijske vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
- Bosch Automotive Handbook 2014 SAE International Engleski
Stojić, B., i dr. Drumska vozila 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
RUŽIĆ, Dragan Motorna vozila 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
BARFIELD, Wodrow Human factors in intelligent transportation systems 1998 London: Lawrence Erlbaum Associates Engleski
BLAGOJEVIĆ, Ivan, MITIĆ Saša Vozila i životna sredina 2017 Beograd: Mašinski fakultet Srpski jezik
Dragač, R. Uviđaj i veštačenje saobraćajnih nezgoda na putevima 2007 Službeni list SRJ, Beograd Srpski jezik
Jurišić, D. Točkovi privrednih vozila 2016 Mala knjiga, Novi Sad Srpski jezik
Reif Konrad et al. Automotive handbook 2014 Robert Bosch GmbH Engleski