Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje sistemima u zaštiti životne sredine (17.MPK27A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je identifikacija i poznavanje relevantnih delova postrojenja i sistema koji za cilj imaju smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, a za potrebe ciljno orijentisanog upravljanja. Osposobljavanje studenata da maksimalno iskoriste raspoložive kapacitete za redukciju i tretman otpadnih tokova i za sagledavanje ekonomskih i ekoloških implikacija korišćenja postojeće opreme i implementacije drugih/novih tehnologija. Utvrđivanje mogućih unapređenja sistema za zaštitu životne sredine izvršiće se na osnovu najboljih dostupnih tehnika (BAT).

Ishod:

Očekivani ishod obrazovanja podrazumeva sposobnost studenta da razumeju složenost sistema za minimizaciju negativnih uticaja na životnu sredinu, da planiraju razvoj i unapređenje, projektuju i upravljaju delovima ili sistemom u celini.

Sadržaj:

Predavanja: Upoznavanje studenata sa relevantnim delovima industrijskih i komunalnih sistema, planiranje razvoja i održavanja sistema industrijskih i komunalnih sistema, preventivne mere, minimizacija troškova, indikatori praćenja kvaliteta rada industrijskih i komunalnih sistema, mere unapređenja efikasnosti,tehno-ekonomska analiza sistema. Praktična nastava: Na vežbama se detaljnije obrađuje gradivo sa predavanja kroz primere iz prakse, korišćenjem savremenih alaza za modelovanje i simulaciju realnih procesa.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen karakterističnim primerima radi boljeg razumevanja izloženog gradiva. Na vežbama koja prate predavanja detanjnije se analiziraju realni primeri, koji prerastaju u zadatke koje potrebno rešiti u okviru predispitnih obaveza. Predispitne obaveze studenta prodrazumevaju izradu i odbranu seminarskog rada. Završi deo ispita sastoji se iz pismetnog i usmenog dela.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Hendricks D.W. Water treatment unit processes: physical and chemical 2006 CRC press Engleski
Robert A. Corbit Standard Handbook of Environmetnal Engineering 2004 McGraw-Hill Engleski
Dejan Ubavin, Bojan Batinić, Nemanja Stanisavljević Tehnologije energetskog iskorišćenja otpada 2018 FTN izdavaštvo Srpski jezik
Nataša Petrović Ekološki menadžment 2012 Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu Srpski jezik
Ed. David H.F; Liu & Bela G. Liptak Environmental Engineer’s Handbook 1999 Boca Raton: CRC Press LLC Engleski
Anonym Reference Documents on Best Available Techniques 2010 European Commission Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena