Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Alternativni separacioni procesi u tretmanu voda (17.MPK16)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Ishod:

Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da: - Navede i razume napredne i alternativne tehnološke procese i operacije koji se danas primenjuju u tretmanu voda - Implementira alternativne separacione procese u projektno rešenje tretmana vode

Sadržaj:

Specifični polutanti vodenih resursa. Pregled konvencionalnih i alternativnih separacionih metoda. Uklanjanje organskih i neorganskih polutanata različitim alternativnim sorpcionim procesima. Alternativni adsorbenti. Režimima rada uređaja. Tipovi reaktora. Unapređeni membranski procesi. Alternativni procesi koagulacije i flokulacije. Reversna osmosa. Elektroflacija. Elektrokoagulacija. Elektrookidacija. Napredni oksidacioni procesi. Fitoremedijacija. Fotokatalitička degradacija organskih polutanata. Napredni biološki procesi u tretmanu voda. Recirkulacija fosfora iz otpadnih voda. Primena algi u tretmanu voda. Plutajuća mokra polja. Različite buduće perspektive obrade, remedijacije i reciklaže vode.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računske vežbe koje se baziraju na rešavanju konkretnih praktičnih problema i dimenzionisanju uređaja za separaciju polutanata iz vodenih struja. Studenti pod mentorstvom rade u grupama tehnološko rešenja prečišćavanja voda i postrojenja za prečišćavanje sa alternativnim tehnologijama; Zajedničke i individualne konsultacije. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i računskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj (računski deo) i u usmenoj formi (teorijski deo). Pismeni deo ispita može se polagati kroz formu dva kolokvijuma.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
R. Šećerov Sokolović, S. Sokolović Koalescencija u poroznom sloju 2004 Tehnološki fakultet, Novi Sad Srpski jezik
D. G. Rao, R. Senthilkumar, J. Anthony Byrne, S. Feroz Wastewater Treatment: Advanced Processes and Technologies 2013 WA Publishing and CRC Press Engleski
M. Sovilj Difuzione operacije 2004 Tehnološki fakultet, Novi Sad Srpski jezik
V.K. Gupta Imran Ali Environmental Water - Advances in Treatment, Remediation and Recycling 2012 Elsevier Engleski
Metcalf & Eddy / Aecom Wastewater Engineering : Treatment and Resource Recovery 2014 McGraw-Hill, New York Engleski
Degremont, Gilbert, ed. Water Treatment Handbook. 6th Edition Vol. I and II. 2007 John Wiley & Sons Inc. Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena