Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje procesa tretmana vode za piće (17.MPK025)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena hemija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje neophodnih znanja i veština iz problematike projektovanja procesa pripreme (tretmana) vode za piće i postrojenja za pripremu vode za piće (fabrike vode).

Ishod:

Razumevanje značaja i uloge dobijanja higijenski ispravne i kvalitetne vode za piće, u okviru ukupne problematike vodosnabdevanja. Razumevanje i poznavanje procesa pripreme vode za piće, i načina da se projektovanjem odgovarajućeg procesa pripreme vode i postrojenja za pripremu vode ostvari zahtevani kvalitet vode za piće.

Sadržaj:

Teorijska nastava Karakteristike kvaliteta vode i standardi kvaliteta vode za piće. Izbor jediničnih procesa pripreme vode, alternative procesne linije (tehnologije) pripreme vode. Idejno rešenje procesa pripreme i postrojenja za pripremu vode za piće. Elementi projekta procesa i postrojenja. Projektovanje faza procesa pripreme vode: aeracija i striping vazduhom; mešanje, koagulacija i flokulacija; bistrenje; filtracija (filtri sa zrnastom ispunom); membranska separacija; oksidacija i dezinfekcija; omekšavanje krečom; jonska izmena; procesi na aktivnom uglju; rukovanje hemikalijama; instrumentacija i kontrola procesa. Aspekt zaštite okoline: otpadni tokovi procesa pripreme, njihova obrada i odlaganje. Obuka operatera i početak rada postrojenja. Sigurnost rada postrojenja. Praktična nastava: Demostracija postupka projektovanja: koncipiranje procesa pripreme vode; izrada idejnog rešenja procesne linije (tehnologije) pripreme vode i postrojenja za pripremu vode; izrada tehnološkog projekta postrojenja za pripremu vode.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i vežbe (interaktivni rad u simulaciji postupka projektovanja procesa i pos-trojenja za pripremu vode za piće).

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
AWWA, ASCE Water Treatment Plant Design. 6th Edition 2012 McGraw-Hill. Inc. Engleski
B. Dalmacija, J. Agbaba, M. Klašnja Savremene metode u pripremi vode za piće 2009 Prirodno-matematički fakultet-Departman za hemiju, Novi Sad Srpski jezik
J.C. Critten¬den at all Water Treatment: Principles and Design, 3rd Edition 2012 John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, USA Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena