Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje procesa tretmana otpadnih voda (17.MPK024)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Biotehnologija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje neophodnih znanja i veština iz problematike projektovanja procesa prečišćavanja (tretmana) otpadnih voda i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (prečistača).

Ishod:

Poznavanje karakteristika otpadnih voda. Razumevanje i poznavanje procesa prečišćavanja otpadnih voda i načina da se projektovanjem odgovarajućeg procesa prečišćavanja otpadnih voda i postrojenja za prečišćavanje ostvari zahtevani stepen prečišćenosti (emisioni standard) otpadne vode.

Sadržaj:

Teorijska nastava Poreklo otpadnih voda. Karakterizacija otpadnih voda. Emisioni standardi za otpadne vode. Analiza i izbor protoka otpadnih voda i elemenata opterećenja. Izbor jediničnih procesa prečišćavanja otpadnih voda, alternative procesne linije (tehnologije) prečišćavanja otpadne vode. Idejno rešenje procesa prečišćavanja i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Projektovanje faza procesa prečišćavanja otpadnih voda: mehanički postupci prečišćavanja, hemijski procesi prečišćavanja, biološko prečišćavanje (procesi sa suspendovanom mikroflorom; procesi sa imobilisanom mikroflorom; anaerobni procesi); unapređeni procesi prečišćavanja; dezinfekcija. Otpadni tokovi procesa prečišćavanja otpadnih voda, njihova obrada i odlaganje. Aspekti rada postrojenja (kontrola i vođenje procesa; kontrola mirisa; energetska efikasnost). Praktična nastava Demonstracija postupka projektovanja: koncipiranje procesa prečišćavanja otpadnih voda; izrada idejnog rešenja procesne linije (tehnologije) prečišćavanja otpadnih voda i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda; izrada tehnološkog projekta postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i vežbe (interaktivni rad u simulaciji postupka projektovanja procesa i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda).

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Metcalf & Eddy / Aecom Wastewater Engineering : Treatment and Resource Recovery 2014 McGraw-Hill, New York Engleski
Eckenfelder, W.W. Jr., Ford, D.L., Englande, A.J. Jr. Industrial Water Quality, 4th Edition 2009 McGraw-Hill, Inc. Engleski
B. Dalmacija, M. Bečelić-Tomin, J. Tričković Osnovi upravljanja otpadnim vodama 2010 Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Gaćeša S., Klašnja M. Tehnologija vode i otpadnih voda 1994 Jugoslovensko udruženje pivara, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena