Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi bioloških principa zaštite životne sredine (17.MPK023)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobljavanje studenta da formira opšte znanje iz oblasti citologije, biologije i ekologije biljaka, životinja i mikroorganizama, da upozna biološke sisteme i osposobi studenta da u kasnijim programima pravilno povezuje biološke procese sa ostalim procesima u životnoj sredini.

Ishod:

Savladana neophodna osnovna znanja iz oblasti citologije, biologije i ekologije biljaka, životinja i mikroorganizama.

Sadržaj:

Teorijska nastava Ćelija (građa biljne i životinjske ćelije). Fiziološki procesi u ćeliji: disanje, vrenje, fotosinteza (aerobnost i anaerobnost). Tkiva i organi (biljni i životinjski organizmi). Razlagači, proces mineralizacije. Biološki procesi u vodi. Biološki procesi u zemljištu. Razmnožavanje i mehanizmi nasleđivanja (osnovna pravila nasleđivanja, organizacija i prenos genetičkog materijala, promene genetičkog materijala i genske mutacije). Biodiverzitet: genetski, specijski i ekosistemski. Ekosistem: akcije, reakcije i koakcije. Razvoj i evolucija ekosistema (sukcesije i preobražaji ekosistema). Životne oblasti. Oblast mora i okeana. Oblast kopnenih voda (stajaće, tekuće i podzemne vode). Suvozemna oblast života. Praktična nastava Audio-vizuelnim metodama obrađivaće se sadržaji vezani za biološke procese u životnoj sredini, kao i određeni primeri životnih oblasti i njihovih karakterističnih životnih zajednica.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe, kolokvijumi, seminarski rad i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grginčević, M., Pujin, V. Hidrobiologija : priručnik za studente i poslediplomce  1998 Ekološki pokret grada Novog Sada, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Mikrobiologija voda 2000 Prosveta, Beograd Srpski jezik
M. Janković Fitoekologija 1986 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
S. Stanković Ekologija životinja 1979 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
M.P. Milošević, S.LJ. Vitorović Osnovi toksikologije sa elementima ekotoksikologije 1992 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena