Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Aparati za mehaničko prečišćavanje (17.M35I22)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Mehanika fluida, hidropneumatska, gasna i naftna tehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština studenata o vrstama zagađujućih materija i načinom njihovog uklanjanja iz struje gasova. Predmetom se predviđa razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu prečišćavanja otpadnih gasova. Takođe je planiramo i postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u oblasti rešavanja problema iz domena zaštite životne sredine., kao i upoznavanje sa uređajima za prečišćavanje vazduha i njihovim karakteristikama.Obrazovanje studenata da samostalno mogu da odaberu opremu za prečišćavanje otpadnih gasova.

Ishod:

Osposobljenost za rešavanje konkretnih problema iz oblasti prečišćavanja otpadnih gasova. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa pri rešavanju konkretnih problema iz oblasti prečišćavanja otpadnih gasova. Osposobljenost studenata za rad sa modernim tehnikama merenja, primenu teorije greške merenja i obradu i prikazivanje mernih rezultata. Razvoj veština i spretnosti u oblasti zaštite vazduha od zagađenja. Studenti će takođe biti osposobljeni za korišćenje informaciono-komunikacionih tehnologija u oblasti zaštite vazduha.

Sadržaj:

Zagađivanje vazduha i sprečavanje zagađivanja. Zakonitosti strujanja fluida. Dinamika čestice u fluidu. Raspodela čestica i ukupan stepen efikasnosti prikupljanja čestica. Projektovanje industrijskog ventilacionog sistema. Taložne komore. Inercijalni uređaji. Elektrostatički taložnici. Vlažni prečistači. Filteri. Uređaji za apsorpciju.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja, laboratorijskih i računskih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bukurov, Ž., Cvijanović, P. Mehanika fluida : zadaci 1982 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bethea, R.M. Air pollution Control Technology 1978 Van Nostrand Reinhold company, New York Engleski
Schnelle, K.B., Brown, C.A. Air Pollution Control Technology Handbook 2001 CRC Press, New York Engleski
Bukurov, M., Bikić, S. Uređaji za mehaničko prečišćavanje vazduha : zbirka rešenih zadataka 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Coulson, J.M., Richardson, J.F. Chemical Engineering Volume 5 1979 Pergamon Press, Oxford Engleski
Crawford, M. Air Pollution Control Theory 1976 McGraw-Hill, New York Engleski
Bukurov, M. Uređaji za mehaničko prečišćavanje vazduha 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Test Da Da 10.00
Prisustvo na računarskim vežbama Da Da 5.00
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Praktični deo ispita - zadaci Ne Da 50.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Predavanja
Laboratorijske vežbe