Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnove konstruisanja procesnih i toplotnih aparata (17.M341I)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesna tehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje sa osnovnim pojmovima i metodama konstruisanja u energetici i procesnoj tehnici.

Ishod:

Priprema studenata završne godine studija za rad u projektnom birou, na montaži termoenergetske i procesne opreme i za proizvodnju termoenergetske i procesne opreme.

Sadržaj:

Upoznavanje studenata sa elementima projektovanja i konstruisanja. Faze izgradnje investicionog objekta. Osnovni zakoni, pravilnici i standardi vezani za projektovanje i konstruisanje u energetici i procesnoj tehnici. Vrste projekata i sadržaj pojedinih projekata. Tender dokumentacija i osnovni elementi ugovora vezanih za izradu projektno-tehničke dokumentacije. Pojedini elementi projekta: projektni zadatak, tehnički opis, opšti i tehnički uslovi, proračun pojedinih elemenata konstrukcije, grafički prikazi, elaborat zaštite na radu. Proračun pojedinih elemenata konstrukcije: izbor klase posude i aparata, izbor materijala, koeficijenti oslabljenja konstrukcije, mehaničko dimenzionisanje, dimenzionisanje ojačanja, dimenzionisanje sigurnosne opreme, dimenzionisanje zavarenih spojeva, proračun dilatacija. Radionička dokumentacija: definisanje zavarenih spojeva, obim kontrole zavarenih spojeva, ispitivanje konstrukcije. Montaža termoenergetske i procesne opreme: građevinski dnevnik, obračunska lista, knjiga inspekcije, pogonska ispitivanja. Tehnički pregled i probni rad termoenergetskih i procesnih postrojenja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računske i auditorne vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bogner, M., Vojnović,V., Ivanović, N. Propisi i standardi za stabilne i pokretne posude pod pritiskom 1993 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
M. Bogner Konstrukcije i proračuni procesnih aparata 2004 Mašinski fakultet, Beograd Srpski/engleski jezik
Coulson, J.M., Richardson, J.F. Chemical Engineering 1977 Pergamon press, Oxford Engleski
Bogner, M. Projektovanje termotehničkih i procesnih sistema 2007 ETA, Beograd Srpski jezik
S. Sedmak Priručnik za konstruisanje procesne opreme 1994 Tehnološko metaluški fakultet, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena