Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nekonvencionalni sistemi grejanja i hlađenja (17.M3410)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku i procesnu tehniku
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje sa nekonvencionalnim sistemima grejanja i hlađenja i uštedama u potrošnji primarnih izvora energije,kod njihove primene za grejanje, pripremu tople potrošne vode i hlađenje stambenih i javnih objekata. Podsticanje i razvijanje inženjerskog pristupa kod projektovanja i izvođenja ovih sistema.

Ishod:

Sticanje znanja za izradu elaborata, studija, idejnih i glavnih projekata, kao i za izvođenje nekonvencionalnih sistema grejanja i hlađenja. Korišćenje stečenog znanja u daljem obrazovanju, odnosno praksi.

Sadržaj:

Nekonvencionalni sistemi grejanja i hlađenja, opšti pojmovi, terminologija, poređenje sa konvencionalnim sistemima. Osnovni delovi sistema. Relevantni faktori za primenu nekonvencionalnih sistema grejanja i hlađenja, klimaatski uslovi, urbanistička rešenja naselja, stepen ekonomske razvijenosti zemlje. Regeneracijski toplotni izvori, zemlja, voda, vazduh. Sunčeva energija, ostali obnovljivi izvori energije. Sunčeva energija,principi korišćenja, uređaji za korišćenje sunčeve energije. Sistemi za primenu sunčeve energije. Sistemi grejanja sa toplotnom pumpom. Temperaturni režim sistema. Regulacija i upravljanje sistemima. Priprema podloga za projektovanje sistema. Tehno-ekonomska analiza opravdanosti primene nekonvencionalnih sistema grejanja i hlađenja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, vežbe, konsultacije i obilazak instalacija i postrojenja. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva i praćena su primerima projektovanih ili izvedenih rešenja u praksi .Vežbe prate predavanja i na njima se rade računski primeri iz delova gradiva, prethodno izloženih i objašnjenih na predavanjima. Na konsultacijama se daju dodatna objašnjenja u vezi materije sa predavanja ili vežbi. Konsultacije se takođe održavaju kod vođenja izrade projekata, ili diplomskih radova. Za lakše razumevanje i sticanje potpunijeh znanja iz predmetnog gradiva,obilaze se karakteristične instalacije i postrojenja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vukelić, B. Geotermalna energija i toplotne pumpe 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Gvozdenac, D. Kriogena tehnika 2010 Fakultet tehničkih nauka Novi Sad Srpski jezik
Đuričković, V. Toplotne mreže 1987 Glaš, Banja Luka Srpski jezik
PETROVIĆ, Jovan, GVOZDENAC, Dušan Novi Sad district heating system - 50 years 2011 Srpski jezik
Vujić, S. Rashladni uređaji 1995 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Recknagel/Sprengel/Henman Grejanje i klimatizacija 1987 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Sokolov, J. Toplifikacija i toplotne mreže 1985 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena