Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Održivi razvoj u energetici i procesnoj tehnici (17.M3225)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Procesna tehnika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Upoznavanje sa osnovnim principama i savremenim metodama održivog razvoja u energetici i procesnoj industriji.

Ishod:

Sposobnost samostalnog i timskog rada na izradi, upravljanju i primeni integrisanih ekoloških projekta u energetici i procesnoj industriji u cilju održivog razvoja.

Sadržaj:

Održivi razvoj u energetici i procesnoj tehnici. Indikatori održivog razvoja. Sistemi ekološkog upravljanja. Osnovni principi ekološke analize u energetici i procesnoj industriji. Trendovi u EU i domaćem zakonodavstvu. Klimatske promene i industrija. Strategija. Identifikacija izvora zagađenja u procesim istraživanja nafte i gasa, pripreme za transport, prerade nafte i gasa, distribucije i primene nafte i gasa, kao i u termoelektranama. Osnovni principi procene ekološkog rizika. Savremene metode procene ekološkog rizika i njihova primena. Upravljanje otpadnim tokovima u industriji. IPPC i Seveso direktiva. HSE sistemi u industriji. Analiza HSE sistema u vodećim svetskim kompanijama. Analiza najpoznatijih ekoloških katastrofa u oblasti nafte i gasa. Standardi ekološkog izveštavanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stefan T. Orszulik Environmental Technology in the Oil Industry 2010 Springer Engleski
Sokolović, S., Sokolović, D., Đaković, D. Osnovi ekološke analize naftne i gasne industrije 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Glenn W. Suter Ecological Risk Assessment 2006 CRC press New York Engleski
IPPC Bureau BREF dokumenti 2001 EUROPEAN COMMISSION Engleski
Christine M. Jasch Environmental and Material Flow Cost Accounting: Principles and Procedures (Eco-Efficiency in Industry and Science) 2010 Springer Sci. Engleski
Charles Woolfson and Matthias Beck Corporate Social Responsibility Failures in the Oil Industry (Work, Health and Environment) (Work, Health and Environment Series) 2005 2005 Baywood Publishing Co. New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena