Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi termodinamike (17.M3221)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Studenti stiču znanja na osnovu kojih mogu postavljati masene i energetske bilanse za toplotne aparate i procese koji se odvijaju u njima. Studenti su osposobljeni da odrede termodinamičke veličine stanja idealnog gasa i realnih fluida.

Ishod:

Studenti stiču znanja na osnovu kojih mogu postavljati masene i energetske bilanse za toplotne aparate i razumeju osnove procesa koji se odvijaju u njima. Studenti su osposobljeni da odrede termodinamičke veličine stanja idealnog gasa i realnih fluida i da prate naučno-stručne i stručno-aplikativne predmete na starijim godinama studija.

Sadržaj:

Termodinamički sistem i okolina. Radno telo. Veličine stanja. Ravnoteža, promena stanja, proces. Nulti princip termodinamike. Osnovna jednačina stanja za idealan gas. Pojam energije. Prvi princip termodinamike. Unutrašnja energija. Toplotni kapacitet. Majerova jednačina. Prvi princip termodinamike za zatvoreni i otvoreni termodinamički sistem. Radni (p, v) dijagram i promene stanja u njemu. Entalpija. Drugi princip termodinamike. Povratni, nepovratni i nemogući procesi. Kružni procesi. Veličine stanja kružnog procesa. Desnokretni kružni proces. Karnoov ciklus. Termodinamički stepen iskorišćenja. Pojam entropije. Matematički izraz drugog principa termodinamike. Promena entropije idealnih gasova. Toplotni (T, s) dijagram i promene stanja u njemu. Levokretni kružni procesi. Promena entropije termodinamičkog sistema. Drugi princip termodinamike za nepovratne kružne procese. Promena entropije izolovanog termodinamičkog sistema. Treći zakon termodinamike. Realni gasovi i pare. Određivanje veličine stanja za vodu i vodenu paru. Radni (p, v) dijagram i promene stanja u njemu za vodu i vodenu paru. Karnoov ciklus za vodenu paru. Rankinov ciklus za vodenu paru.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, i auditorne vežbe. Vežbe prate predavanja i podrazumevaju visok stepen samostalnosti studenta u rešavanju zadataka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stoecker W. F. Design of thermal systems 1989 New York: McGraw-Hill, inc Engleski
Berman R. Thermal Conducticity in Solids 1976 Oxford: Clarendon Press Engleski
Kozić, Đ., Vasiljević, B., Bekavac, V. Priručnik za termodinamiku i prostiranje toplote 1983 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Marić, M. Nauka o toploti : termodinamika, prenos toplote, sagorevanje 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Muller I. Rational extended thermodynamics 1998 New York: Springer Engleski
Cengel, Y., Boles, M. Thermodynamics : An Engineering Approach 1998 McGrow-Hill, New York Engleski
Moran, M.J., Shapiro, H.N. Fundamentals of Engineering Thermodynamics 1995 John Wiley & Sons, New York Engleski
Parrott J. E. Thermal Conducticity Of Solids 1975 London: Pion Limited Engleski
Malić, D., Đorđević, B., Valent, V. Termodinamika strujnih procesa 1970 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Test Da Da 10.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 70.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Predavanja