Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Prenos snage i kretanja poljoprivrednih mašina (17.M2653)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Inženjerstvo biosistema
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Usavršiti znanja studenata iz oblasti analize i sinteze mehanizama poljoprivrednih mašina, dodatno unaprediti savladane tehnike implementiranjem postupaka optimizacije. Sticanje znanja iz oblasti prenosa snage i kretanja specifičnih za projektovanje poljoprivrednih mašina.

Ishod:

Osposobljenost za kvalitetan izbor i realizaciju odgovarajućih postupaka analize i sinteze kao i metoda optimizacije pri projektovanju mehanizama poljoprivrednim mašina. Pripremljenost za razvoj i samostalni projektantski rad i primenu savremenih metoda prenosa snage i kretanja pri projektovanju poljoprivrednih mašina.

Sadržaj:

Analiza složenih ravnih i prostornih mehanizama u poljoprivrednim mašinama. Sinteza složenih mehanizama poljoprivrednih mašina. Optimalna sinteza mehanizama poljoprivrednih mašina (Formulacija problema optimizacije u oblasti TMiM, Definisanje ciljne funkcije i ograničenja ). Specijalni mehanizmi u poljoprivrednim mašinama. Mehanizmi sa elastičnim članovima. Dinamika mehanizama poljoprivrednih mašina (Formulacija problema, Analiza opterećenja, Formiranje odgovarajućeg modela mašine). Procedure za rešavanje problema u oblasti dinamike mašina.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici nastave su: predavanja, grafičke i računarske vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
MYSZKA, David H Machines and mechanisms 2002 New Jersey: Prentice Hall Engleski
Tešić, M. Poljoprivredne mašine 1991 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
NORTON, Robert L Design of machinery 2004 Boston: McGraw-Hill Engleski
Hunt, D.R. Farm machinery mechanisms 1973 The Iowa Tsate University Press, Ames-Iowa Engleski
Martinov M., Marković D. Mašine i oruđa za obradu zemljišta 2002 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Gligorić R. Mehanizmi poljoprivrednih mašina 2006 Poljoprivredni fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Chironis N.P., Sclater N. Mechanisms and Mechanical Devices Sourcebook 2001 McGraw Hill Engleski
Zlokolica, M., Čavić, M., Kostić, M. Mehanika mašina 2005 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Čavić, M., Kostić, M., Zlokolica, M. Prenos snage i kretanja 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Norton, R.L. Design of Machinery : an introduction to the synthesis and analysis of mechanisms and machines 2004 McGraw-Hill, Boston Engleski