Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Električna i hibridna vozila (17.M2557)

Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast
  • Energetska elektronika, mašine, pogoni i obnovljivi izvori električne energije
  • Motorna vozila i motori SUS
ESPB 5

Cilj predmeta je razvoj znanja iz oblasti hibridnih vozila i vozila pogonjenih električnom energijom. Znanja obuhvataju kratku istoriju razvoja u ovoj oblasti, njeno trenutno stanje kao i pravce budućeg razvoja. Fokus predmeta je na glavnim elektricnim sistemima u okviru vozila: pogonskom sistemu i sistemu napajanja vozila, kao i odgovarajućim pretvaračima energetske elektronike.

Polaznici ovog predmeta će biti obučeni da razumeju konfiguracije i način rada pogonskih sklopova u hibridnim vozilima i vozilima pogonjenim isključivo elektromotornim pogonom i električnim izvorom napajanja. Studenti će razumeti osnovne osobine i ulogu bitnih delova i uređaja u sklopu pogonskog sistema i sistema za napajanje vozila. Predviđene laboratorijske vežbe će omogućiti razumevanje električnih mašina, pretvarača energetske elektronike, raznih vidova merenja, potrebne merne opreme kao i njihovo rukovanje sa svrhom ispitivanja rada pojedinih delova.

Osnove električnih mašina, energetske elektronike i elektromotornih pogona. Pogonski sklop kod hibridnih i električnih vozila, analiza i metode proračuna. Međusobni uticaj motora sa unutrašnjim sagorevanjem i električnog podsklopa pogona hibridnog vozila. Jedinice za skladištenje električne energije i način njihovog upravljanja. Regenerativno kočenje. Primena gorivnih ćelija u vozilima. Metode upravljanja pogonskim sklopom hibridnog i električnog vozila. Primer hibridnog sklopa - Toyota Prius. Primer projektovanja čisto električnog vozila. Simulacija rada i praktična provera u laboratoriji. Pravci budućeg razvoja u oblasti.

Nastava se izvodi u vidu predavanja, računskih vežbi i laboratorijskih vežbi. U okviru predavanja izlažu se postavke najbitnijih vrsta pogona hibridnih i električnih vozila, zahtevi koji se postavljaju pred njih, teorijske osnove rada pojedinih delova i njihov međusobni uticaj. Predavanja uključuju i okvirni istorijat prethodno navedenih stavki kao i pravce budućeg razvoja. Računske vežbe uključuju rešavanje zadataka putem kojih se polaznik bliže upoznaje sa načinom rada pogonskog sklopa i sklopa za napajanje hibridnog i električnog vozila, proračunom parametara bitnih delova i njihovog međusobnog uticaja. Laboratorijske vežbe se izvode u laboratoriji sa odgovarajućim maketama pogonskih sklopova hibridnog i električnog vozila, mernom opremom i računarskom opremom. Radom na ovoj opremi polaznici stiču neposredan uvid u način rada delova unutar čitavog sklopa kao i praktična iskustva vezana za merenje i korišćenje opreme.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
M. Ehsani, Y. Gao, A. Emadi Modern Electric, Hybrid Electric and Fuel Cell Vehicles 2010 Engleski
J. Larminie, J. Lowry Electric Vehicle Technology Explained 2012 Engleski
G. Pistoia Electric and Hybrid Vehicles 2010 Engleski
Slobodan Vukosavić Beleške sa predavanja iz predmeta Električna vuča 2005 Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Predmetni(projektni)zadatak
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Kolokvijum
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe