Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Električni i elektronski sistemi u vozilima (17.M2551A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je razvoj znanja iz oblasti električnih i elektronskih sistema u vozilima opšte namene sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Znanja obuhvataju kratku istoiju razvoja u ovoj oblasti, njeno trenutno stanje kao i pravce biudućeg razvoja.

Ishod:

Polaznici ovog predmeta ce biti obučeni da razumeju postavke električnih sklopova u vozilima pogonjenim motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, način rada i ulogu bitnih delova u sklopu. Predvidjene laboratorijske vežbe će omogućiti razumevanje vidova merenja, potrebne merne opreme kao i rukovanje njome u svrhu ispitivanja rada pojedinih delova sklopa.

Sadržaj:

Uvod. Kratak istorijat. Osnovi elektrotehnike i elektronike. Napajanje električnih i elektronskih sklopova u automobilu. Akumulatori. Alternatori. Starteri. Sistemi elektronskog paljenja. Koračni motori. Sistemi udobnosti. Električne instalacije. Sistemi osvetljenja. Autodijagnostika. Pravci budućeg razvoja električnih instalacija u motornim vozilima.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. U okviru predavanja izlažu se postavke najbitnijih vrsta električnih i elektronskih sklopova u vozilima, zahtevi koji se postavljaju pred njih, teorijske osnove rada pojedinih delova i njihov međusobnog uticaj. Predavanja uključuju i okvirni istorijat prethodno navadenih stavki kao i pravce budućeg razvoja. Laboratorijske vežbe se izvode u laboratoriji opremljenoj sa odgovarajućim maketama sklopova elektroinstalacija u vozilima, mernom opremom i računarskom opremom. Radom na ovoj opremi polaznici stiču neposredan uvid u način rada delova unutar čitavog sklopa kao i praktična iskustva vezana za merenje i korišćenje merne opreme.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bosh GmbH Automotive electrics, Automotive electronics 2004 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena