Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Forenzičko inženjerstvo u drumskom saobraćaju (17.M2549)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje osnovnih teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti forenzičkog inženjerstva u oblasti drumskog saobraćaja. Ovladavanje postupcima i metodama forenzičkog inženjerstva

Ishod:

Osposobljavanje studenata u primeni inženjerskih znanja na istraživanju štetnih događaja u drumskom saobraćaju. Ovladavanje tehnikom ispitivanja tragova relevantnih za analizu saobraćajnih nezgoda i drugih štetnih događaja u saobraćaju. Osposobljavanje za primenu savremenih tehničkih sredstava i laboratorijskih istraživanja u forenzičkom inženjerstvu u oblasti drumskih vozila.

Sadržaj:

Forenzičko inženjerstvo: uloga, značaj, definicije, oblasti primene. Veštačenja - uloga, vrste, postupak, sadržaj i forma nalaza i mišljenja veštaka, pravni okviri. Saobraćajne nezgode: definicija i podela. Prikupljanje činjenica i dokaza: uviđaj, uviđajna dokumentacija, trasologija, fotogrametrija, merni uređaji i oprema. Analiza i rekonstrukcija saobraćajnih nezgoda: osnovi mehanike sudara, vremensko-prostorna rekonstrukcija toka nezgode. Primena računara u analizi i rekonstrukciji saobraćajnih nezgoda. Ekspertize vozila koja su učestvovala u saobraćajnim nezgodama: pregled vozila, uzročno-posledična analiza stanja sistema vozila u kontekstu saobraćajnih nezgoda. Analiza tahografskih zapisa. Procena štete. Ekspertize u sporovima oko neispravnosti i otkaza vozila. Identifikacija i provera verodostojnosti podataka o vozilu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne i laboratorijske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Robar, N., Ruotolo, G. Advanced Trafic Accident Investigation 1998 University of North Florida, Jacksoniville Engleski
Van-Kirk, D. Vehicular accident investigation and reconstruction 2001 CRC Press LLC, USA Engleski
Kostić, S. Tehnike bezbednosti i kontrole saobraćaja 2005 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Lipovac, K. Uviđaji saobraćajnih nezgoda : Fotografisanje 2001 VŠUP, Zemun Srpski jezik
Rotim, F., Peran, Z. Forenzika prometnih nesreća 2011 Hrvatsko znanstveno društvo za promet Hrvatski
Kostić, S. Ekspertize saobraćajnih nezgoda 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Šotra, D. Štetni događaji u saobraćaju 2010 AMS Osiguranje, Beograd Srpski jezik
Rotim, F. Elementi sigurnosti cestovnog prometa : svezak 3 1991 Znanstveni savjet za promet JAZU, Zagreb Hrvatski
ĐOVČOŠ, Martin Veštačenje požara i eksplozija 2015 Beograd: AGM knjiga Srpski jezik
Rotim, F. Elementi sigurnosti cestovnog prometa : svezak 2 1990 Znanstveni savjet za promet JAZU, Zagreb Hrvatski