Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dijagnostika i održavanje motora i vozila (17.M2548)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje širokih i produbljenih znanja i veština iz oblasti dijagnostike i održavanja motora SUS i vozila.

Ishod:

Sposobnost samostalnog korišćenja stečenih znanja i veština, rešavanja specifičnih problema u dijagnostici i održavanju motornih vozila.

Sadržaj:

Sistem održavanja motornih vozila: organizacija, koncepcije i tehnologije održavanja. Dijagnostika: dijagnostički parametri i simptomi, metode dijagnostike motornog vozila. Organizacija servisno-remontnih radionica: vrsta, veličina i lokacija radionice; tehnologija rada (tip tehnološkog procesa). Neispravnosti elemenata motornog vozila i njihovi uzroci. Dijagnostika, ispitivanje i defektaža pogonskog agregata. Habanje i drugi vidovi oštećenja delova motora i njihova obnova: klipno-cilindarski sklop, mehanizam za razmenu radne materije, kolenasto vratilo i ležajevi, zaptivanje. Periodične i aperiodične intervencije na transmisiji, kočnom sistemu, sistemu za upravljanje, sistemu za oslanjanje i ostalim vitalnim elementima motornog vozila. Analiza uzročno-posledičnih veza u slučajevima karakterističnih otkaza i oštećenja motornog vozila.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, laboratorijske vežbe, konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jurišić, D. Prečistači na motornim vozilima 2003 Ikos, Novi Sad Srpski jezik
GUNIĆ, Nikola Dijagnostika elektronskih sistema motornih vozila, Deo 1. 2014 Beograd: N. Gunić Srpski jezik
Schäfer, A., Schilling, U., Schnaibel, S. Reconditioning of Aluminium Engine Blocks 2006 MSI Motor Service International GmbH Engleski
Stojić, B., i dr. Drumska vozila 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
- Bosch Automotive Handbook 2014 SAE International Engleski
Schilling, U., Schäfer, A. Piston Damages - recognising nad rectifying 2010 MS Motor Service International GmbH Engleski
Ružić, D. Motori SUS u praksi 2014 Mikroknjiga, Beograd Srpski jezik
SCHÄFER, Florian Dijagnoza vozila uz pomoć OBD II 2014 Niš: Agencija Eho Srpski jezik