Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost i zaštita na radu sa sredstvima mehanizacije (17.M2541)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Projektovanje i ispitivanje mašina i konstrukcija, transportna tehnika i logistika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu sa sredstvima mehanizacije.

Ishod:

Praktična osposobljenost za obavljanje i vođenje poslova bezbednosti i zdravlja na radu sa sredstvima mehanizacije.

Sadržaj:

Upoznavanje studenata sa problematikom, načinom rada i obavezama. Uvod. Osnovne karakteristike opreme. Specifične opasnosti pri radu sa sredstvima mehanizacije. Konstruktivne mere bezbednosti. Mere bezbednosti u eksploataciji (upotreba u skladu sa namenom, rukovanje, remont i održavanje). Specifičnosti organizacije posla na sprovođenju mera bezbednosti. Sprovođenje preventivnih i periodičnih pregleda i ispitivanja. Uputstava za rad i dokumentacije opreme. Specifična zakonska regulativa. specifičnosti postupaka u slučaju otkaza opreme, havarije, nastupanja opasnosti ili povrede na radu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, auditorene vežbe i konsultacije. Nastava se izvodi putem predavanja praćenih slajdovima i tematskim video-materijalom, kao i auditornim vežbama, uz interaktivno učešće studenata. Predavanja i vežbe su propraćene velikim brojem primera iz prakse. Predviđene su posete studenata preduzećima, kroz koje će prikupiti podatke za rešavanje konkretnih problema. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Predispitne obaveze obuhvataju izradu i odbranu predmetnog projekta i 4 testa, a završni deo ispita je usmeni.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
SRPS, EN Propisi, standardi i pravilnici zaštite na radu sa sredstvima mehanizacije - - Srpski jezik
Dević M. Pregledi i ispitivanja strojeva i uređaja 1985 CIP, Zagreb Srpski jezik
EES Direktive u vezi opreme za rad - - Srpski jezik
Blagojević D, Purić Lj. Metodologije, aparati, instrumenti i uređaji za merenja i ispitivanja iz zaštite na radu 1984 Jugoslovenski zavod za produktivnost rada i informacione sisteme Srpski jezik
Šostakov, R., Brkljač, N. Priručnik za rukovaoce viljuškara 2007 Međunarodna menadžerska akademija, Novi Sad Srpski jezik
Šostakov R, Brkljač N, Georgijević M, Vladić J. Živanić D, Malešev P. Oros Dj. Bezbednost i zaštita na radu sa sredstvima mehanizacije 2012 skripta FTN Srpski jezik
HOLT, Allan St John Principles of Construction Safety 2005 Blackwell Science Engleski
Kosić S. Pravilnik o merama i normativima zaštite na radu na oruđima za rad – sa komentarom 1991 NIMP Zaštita rada, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena