Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa (17.IZOO50)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za razumevanje koncepta integrisanih poslovnih procesa, korišćenjem sistema za podršku planiranju poslovnih resursa. Studenti će razumeti tehnološka i softverska rešenja koja se frekventno primenjuju u tom domenu rada i poslovanja realnih sistema i steći neophodne kompetencije za njihovu primenu.

Ishod:

Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit će, u ishodu obrazovanja, ovladati neophodnim znanjima o sistemima za podršku planiranju poslovnih resursa i ovladati značajnim brojem metoda, tehnika i veština u radu u datom području. Takođe, studenti će biti osposobljeni da učestvuju u implementaciji takvih sistema, da aktivno koriste softverska rešenja za datu namenu, da vrše neophodne analize i daju kompetentne preporuke pri izboru i implementaciji softverskih rešenja.

Sadržaj:

U okviru predmeta će se obrađivati sadržaji kao što su: sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa, bazični koncepti, trendovi razvoja i primene ovih sistema, upotreba u kompanijama u Srbiji i svetu, izbor i implementacija sistema za podršku planiranju poslovnih resursa, prepreke i barijere u implementaciji sistema, ključne komponente sistema za podršku planiranju poslovnih resursa, faze implementacije sistema za podršku planiranju poslovnih resursa, zaštita u sistemima za podršku planiranju poslovnih resursa.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja sa primerima poslovnih informacionih sistema, strategije i pristupe implementaciji sistema za podršku planiranju poslovnih resursa i pristupe i modele procene uspeha, odnosno efektivnosti implementiranih rešenja. Vežbe se odvijaju u laboratoriji uz pomoć računara i u okviru vežbi se podstiče samostalan rad i rad u grupama na izradi prototipa softverskih rešenja u domenu sistema za podršku planiranju poslovnih resursa.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stefanović, D., Sladojević, S. Sistemi za podršku planiranju poslovnih resursa u organizacijama u Srbiji 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Thomas F. Wallace, Michael H. Kremzar ERP: Making It Happen: The Implementers Guide to Success with Enterprise Resource Planning 2001 Johan Wiley & Sons, Inc. Engleski
McCloy, K.R. Resource Management Information Systems: Remote Sensing, GIS and Modelling 2006 CRC, Taylor & Francis group, New York Engleski
Hawking Paul Enterprise Resource Planning Systems in a Global Environment 2008 IGI Global Engleski
Marianne Bradford Modern ERP: Select, Implement & Use Todays Advanced Business Systems 2010 lulu.com Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena