Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u inženjerstvo informacionih sistema (17.IZOO09)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovama inženjerstva informacionih sistema i razumevanje značaja i primene savremenih informacionih sistema u organizacijama. Studenti će ovladati znanjem o osnovnim konceptima informacionih sistema i interdisciplinarnoj prirodi oblasti inženjerstva informacionih sistema. Poseban akcenat je na razumevanju značaja sistemskog i holističkog pristupa inženjerstvu informacionih sistema, kao i na diverzitetu domena primene informacionih sistema.

Ishod:

Nakon odslušanog predmeta i položenog ispita, studenti će steći znanja neophodna za razumevanje značaja savremenih informacionih sistema u organizacijama, podoblasti informacionih sistema i njihovoj međuzavisnosti. Studenti će steći praktična znanja i kompetencije koja se tiču informacionih sistema.

Sadržaj:

U okviru predmeta će se obrađivati osnovni koncepti: inženjerstva tehničkih sistema, računarom podržanog projektovanja proizvoda, softverskog inženjerstva, razvoja višeslojnih aplikacija, servisno orijentisane arhitekture sistema, projektovanja i sistema baza podataka, poslovnih informacionih sistema, ERP sistema, sistema poslovne inteligencije, veb orijentisane i mobilne tehnologije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predavanja je auditorna i podrazumeva primenu najsavremenijih didaktičkih sredstava i metoda. Nastava vežbanja se u celini izvodi u specijalizovanim vežbaonicama sa računarskom podrškom.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ristić, S. i dr. Uvod u inženjerstvo informacionih sistema 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Johannesson, P., Sodrestorm, E. Information Systems Engineering 2008 IGI Global Engleski
Reiner, K., Cegielski, C. Introduction to Information Systems 2012 Amazon.com Engleski
Baltzan, P, Phillips, A. Business Driven Information Systems 2013 Amazon.com Engleski
Pfleeger, S.L. Software Engineering : Theory and Practice 2001 Prentice-Hall, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena