Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Arhitektura računara i operativni sistemi (17.IZOO07)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj nastavnog predmeta je upoznavanje osnovnih koncepata, strukture i načina rada savremenih računarskih sistema i principa rada operativnih sistema. Studenti će usvojiti principe rada osnovnih funkcionalnih komponenti računara i na osnovu toga, biti osposobljeni da procene performanse računarskog sistema i njihov uticaj na izvršavanje korisničkih programa. Cilj je da se kod studenata razvije razumevanje dva osnovna zadatka operativnih sistema: upravljanje računarskim resursima i aktivnostima u cilju obezbeđenja dobre iskorišćenosti računarskog sistema i uspostavljanje odgovarajućeg okruženja za razvoj, implementaciju i izvođenje programa.

Ishod:

Studenti stiču znanje o funkcionalnim komponentama računarskog sistema, njihovim karakteristikama, performansama i međusobnim dejstvima. Upoznaju i razumeju strukturu i funkcionalnost savremenih operativnih sistema i njihovu interakciju sa hardverom računara sa jedne strane, i korisničkim programima, sa druge strane. Studenti će ovladati znanjima na osnovu kojih će razumeti rad računarskog sistema u redovnim uslovima, prepoznavati neredovna stanja i kvalifikovano opisati neredovno stanje.

Sadržaj:

Pojam arhitekture i organizacije računara. Strukturna šema računara. Memorijski podsistem računara. Centralni procesor. Sprežni sistem računara. Ulazno-izlazni podsistem računara. Upravljanje prekidima. Eksterne memorije: vrste i karakteristike. Paralelni računarski sistemi. Pojam, koncepti i struktura operativnih sistema. Procesi i niti. Međuprocesna komunikacija. Raspoređivanje i sinhronizacija procesa. Konkurentno programiranje. Upravljanje unutrašnjom memorijom. Organizacija i upravljanje virtuelnom memorijom. Ulazno-izlazni podsistem. Upravljanje skladištenjem podataka. Sistemi datoteka. Bezbednost i sigurnost. Distribuirani sistemi. Sistemi specijalne namene. Nadgledanje i unapređenje performansi računarskog sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; računarske vežbe; konsultacije; samostalna izrada obaveznih zadataka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Hajduković, M. Operativni sistemi : problemi i struktura 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Hajduković M., Živanov Ž. Arhitektra računara - pregled principa i evolucije 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Pacheco, P.S. An Introduction to Parallel Programming 2011 Morgan Kaufmann, Burlington Engleski
Stallings, W. Operativni sistemi: Principi unutrašnje organizacije i dizajna 2013 CET, Beograd Srpski jezik
Stallings, W. Organizacija i arhitektura računara - Projekat u funkciji performansi, prevod 9. izdanja 2013 CET Srpski jezik
A. S.Tanenbaum, A. S. Woodhull Operating systems: design and implementation (4rd edition) 2014 Pearson Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena