Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Principi prezentacije i prepoznavanja oblika (17.IZOI81)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Nastavni predmet ima za cilj da upozna studente sa tehničkim konceptima vezanim za kreiranje računarski generisanih trodimenzionalnih objekata i scena. Kroz savladavanje osnovnih koncepata studenti će biti u mogućnosti da generišu trodimenzionalne objekte i scene kao i da vrše automatsko prepoznavanje određenih objekata i/ili delova scene najpre korišćenjem postojećih metoda, a zatim i da vrše njihovo unapređenje.

Ishod:

Studenti će nakon odslušane nastave i položenog ispita posedovati znanja i veštine za prepoznavanje i reprezentaciju trodimenzionalnih objekata i scena, razumeće kako funkcioniše ljudska vizija i trodimenzionalna percepcija. Ova znanja će im omogućiti da rešavaju praktične probleme iz predmetne oblasti korišćenjem programskog paketa Matlab.

Sadržaj:

Upoznavanje sa ljudskom vizijom, formiranje slike: modeli kamera, svetlost i boja, linearni filteri i ivice, detekcija obeležja. Geometrijska vizija: kalibracija kamera, epipolarna geometrija, struktura iz kretanja. Ekstrakcija ivica i obeležja. Interpretacija površina, geometrijskih tela i površina. Generisanje trodimenzionalnih objekata i scena, osvetljenje i dodeljivanje tekstura, kamere, reprezentacija i prepoznavanje objekata, segmentacija, klasifikatori, reprezentacija trodimenzionalnog prostora, razumevanje složenih scena, prepoznavanje ljudskih pokreta i aktivnosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predavanja je frontalna i podrazumeva primenu najsavremenijih didaktičkih sredstava i metoda. Nastava vežbanja se izvodi u računarom podržanoj laboratoriji i u okviru te nastave studenti treba da izrade dva obavezna predmetna zadatka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Gonzalez, R.C., Woods, R.E. Digital Image Processing (3rd Edition) 2008 Prentice-Hall, Inc., Upper Saddle River Engleski
Marschner, S., Shirley, P. Fundamentals of Computer Graphics 2016 CRC Press, A K Peters Engleski
David Forsyth, Jean Ponce Computer Vision: A modern approach 2011 Prentice Hall Engleski
Derek Hoiem, Silvio Savarese Representation and techniques for 3D object recogcnition and scene interpretation 2011 Morgan Claypool Publishers Engleski
Mather, P.M. Computer Procesding of Remotly-Sensed Images: An Introduction 2004 John Wiley&Sons, Chippenham Engleski
Andraš A. Principi i prezentacije i prepoznavanje oblika - skripta (u pripremi) 2019 Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena