Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Računarska simulacija ponašanja proizvoda i izvođenja procesa proizvodnje (17.IZOI73)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Nastavni predmet ima za cilj da slušaocima pruži neophodna saznanja u oblasti računarom podržane simulacije ponašanja proizvoda i njihovih komponenti sa jedne, kao i izvođenja procesa rada u industrijskoj proizvodnji, sa druge strane. Pored toga, cilj nastavnog predmeta je da osposobi studente za upotrebu savremenih programskih sredstava i alata za tu namenu. Njegovim izučavanjem i uspešnim savlađivanjem studenti se uvode u savremene tehnike i aktuelna rešenja namenjena simulacijama i stiču niz praktičnih znanja i veština, koje se mogu primeniti u predmetnoj oblasti.

Ishod:

U rezultatu pohađanja nastave i aktivnog učešća u njenom izvođenju, studenti se u potrebnoj i dovoljnoj meri obučavaju za razvoj i upotrebu simulacionih modela, za rad sa savremenim softverskim rešenjima namenjenim za simulaciju ponašanja jednostavnih objekata i složenih sistema, kao i njihovu operativnu primenu u realnim industrijskim sistemima.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi u predmetnoj oblasti i njihova objašnjenja. Simulacioni modeli: tipovi, karakteristike i značaj. Postupci animacije i vizuelizacije kao osnovni mehanizmi u savremenim softverskim rešenjima namenjenim za simulaciju. Simulacija ponašanja tehničkog sistema (proizvoda) na njegovom geometrijskom modelu. Principi i postupci kinematske simulacije. Dinamička simulacija. Deformacije i simulacija ponašanja proizvoda u deformisanom stanju. Postupci simulacije prelaznih stanja (tečenje fluida, očvršćavanje iz rastopa, tečenje supstanci u čvrstom stanju). Simulacija procesa u proizvodnji. Postupci i alati za simulaciju izvođenja radnih zahvata i operacija rada u proizvodnji. Simulacija proizvodnih procesa na simplificiranim simulacionim modelima. VR (Virtual Reality) simulacioni modeli i simulacija proizvodnje u industrijskim proizvodnim sistemima.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predavanja se izvodi frontalno i uz primenu savremenih didaktičkih sredstava. Nastava vežbanja se izvodi u računarom podržanoj laboratoriji i u okviru te nastave studenti imaju obavezu da izrade individualni i obavezan predmetni projekat.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vitolo T. M., Coulston C. Simulation in Information Systems Research 2005 IGI Global Engleski
Krsmanović, C. Automatizacija projektovanja u industrijskom inženjerstvu. Knj. 1, Principi i sredstva automatizacije projektovanja predmeta rada u industrijskim proizvodnim sistemima 1997 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bangsow S. Manufacturing Simulation with Plant Simulation and Simtalk 2010 Springer Engleski
Čapko, D., Vukmirović, S., Bojanić, D. Odabrana poglavlja iz modeliranja i simulacije sistema u Matlab-u 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Erdeljan, A., Čapko, D Modelovanje i simulacija sistema sa primerima 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena