Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Platforme i sistemi za transfer znanja elektronskim putem (17.IZOI51)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta jeste osposobljavanje studenata za rad u okruženju savremenog poslovnog sistema transfera znanja zasnovanog na primeni informaciono-komunikacionih tehnologija u procesima rada, odnosno osposobljavanje studenata za platforme i sisteme za transfer znanja koji se odnosi na (1) razvoj sadržaja, (2) komunikacionu infrastrukturu, (3) izgradnju kapaciteta, i (4) inovativne aplikacije. Cilj predmeta je da se upotpuni i integriše komponenta transfera znanja u organizacionim sistemima neophodna diplomiranim inženjerima informacionih tehnologija.

Ishod:

Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit su osposobljeni da: (1) praktično upotrebljavaju koncept platformi i sistema za transfer znanja, (2) utvrde vezu između učenja, transfera znanja i upotrebe tehnologije pri transferu znanja, (3) razviju platformu i sistem za napredni transfer znanja i fleksibilno učenje u toku realizacije projekata. Studenti će biti obučeni za rad u virtuelnom okruženju uz primenu alata potrebnih današnjem inženjeru kao što su: WebEx, SalesForce/CRM, Moodle i Learning Community.

Sadržaj:

Uvodni deo: Platforme i sistemi za učenje i transfer znanja u industriji. Kretanje ka novom modelu učenja: celoživotno učenje u industriji, tipični modeli učenja uz primenu novih tehnologija, model transfera znanja elektronskim putem. Izgradnja modela transfera znanja elektronskim putem: elementi platforme, razvoj sadržaja, infrastruktura. Okruženje za e-učenje: hardver, softver i učesnici u procesu transfera znanja. Primeri iz prakse: WebEx, SalesForce/CRM, Moodle i Learning Community. Oblikovanje stranica virtuelnog sadržaja. Elementi produkcije materijala. Analiza i izveštavanje o postignutim rezultatima u toku transfera. Integracija dodatnih komunikacionih alata na platformu.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja na kojima, pored izlaganja predavača, student ima priliku da praktično radi sa nastavnikom i ostalim kolegama i da učestvuje u debatama i to sve koristeći platformu za učenje na daljinu. U okviru laboratorijskih vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke na računaru.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Marjanović, Uglješa. Platforme i sistemi za transfer znanja elektronskim putem 2020 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Laudon, K., Laudon, J.. Management Information Systems: Managing the Digital Firm 2016 Pearson Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena