Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje i jezici namenski za domen (17.IZMI08)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je da se student upozna sa jezicima namenskim za domen i njihovim karakteristikama. Studenti će sagledati prednosti i mane korišćenja jezika namenskih za domen u odnosu na jezike opšte namene. Studenti će ovladati modelovanjem na različitim nivoima apstrakcije, tehnikama meta-modelovanja i pristupima zasnovanim na transformacijama modela.

Ishod:

Nakon uspešno izvršenih svih obaveza u okviru predmeta student će razumeti načine primene jezika namenskih za domen, proces razvoja jezika namenskog za domen i modela namenskih za domen. Studenti stiču praktična i teorijska znanja vezana za vizuelno projektovanje i razvoj softverskih sistema uključujući koncepte i ograničenja aplikativnog domena.

Sadržaj:

Standardni pristupi modelovanju za razvoj softvera. Generisanje programskog koda iz modela. Meta-meta modelovanje, MOF 2.0 i ostali meta-meta modeli. Metode, tehnike i alati modelovanja namenskog za domen. Jezici namenski za domen: osnovni pojmovi, klasifikacija i evolucija. Proces razvoja zasnovanog na modelima namenskim za domen. Metode i tehnike analize domena primene. Kreiranje jezika za modelovanje. Modelovanje. Generisanje programskog koda i ostalih artefakata. Studija slučaja: primena modelovanja namenskog za domen u različitim domenima primene.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; studijsko-istraživački rad; konsultacije; timski rad. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan odnos prema procesu nastave.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bernardo M., Cortellessa V., Pierantonio A. (Eds.) Formal Methods for Model-Driven Engineering 2012 Springer Engleski
Kelly S.Tolvanen J-P. Domain-Specific Modeling: Enabling Full Code Generation 2008 Hoboken, NJ: Wiley Engleski
Pires L. F., Hammoudi S., Selic B.(Eds.) Model-Driven Engineering and Software Development 2018 Springer Engleski
Ognjanović Z., Krdžavac N. Uvod u teorijsko računarstvo 2004 FON Srpski jezik
Formiranje ocene: