Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Strategije investiranja u tehnologiju (17.IZMI05)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja osposobljavanje studenata za razumevanje, oblikovanje, uspostavljanje i vođenje procesa strategije investiranja u tehnologiju uz prethodnu proveru stanja sistema i podizanje nivoa organizacione spremnosti za prihvatanje tehnologije. Strategija investiranja u tehnologiju predstavlja za diplomiranog inženjera informacionih sistema prilaz u kojem mogu da sagledaju na koji način budući inženjer može da koristi strateško upravljanje tehnologijama za unapređenje učinka preduzeća.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da: izvrše procenu organizacione spremnosti sistema, razumeju proces tehnoloških promena, usvoje načine na koji preduzeća dolaze do inovacija, izvrše procenu mogućnosti, odaberu odgovarajuće strategije koje preduzeća koriste kako bi imala koristi od inovacija, i da primene proces formulisanja strategije investiranja u tehnologiju.

Sadržaj:

Uvod u strategiju investiranja u tehnologiju. Tehnološka evolucija. Prihvatanje tehnologije na nivou preduzeća: organizaciona spremnost. Sistem upravljanja u oblasti informacionih tehnologija (IT). Razumevanje i zadovoljavanje potreba potrošača. Konkurentska prednost u visoko tehnološkim industrijama. Tehnološki standardi. Razvoj tehnološke strategije. Formulisanje strategije investiranja u tehnologiju: strategije za kolaboraciju, strateško upravljanje ljudskim resursima za IT menadžere, organizaciona struktura za tehnološku strategiju. Primena strategije investiranja u tehnologiju. Finansijske metode za IT investicije. Primena alata strateškog menadžmenta na IT investiranje.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja su auditornog tipa. Tokom studijsko-istraživačkog rada koriste se različite studije slučaja koje su praktičnog karaktera. Nastava na predmetu je intenzivno podržana platformom za učenje na daljinu (Moodle).

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Lalić B., Marjanović U. Strategija investiranja u tehnologiju 2014 Fakultet Tehničkih Nauka Srpski jezik
Shane, S. Technology Strategy for Managers and Entrepreneurs 2009 Pearson Engleski
McKeen, J. IT Strategy 2012 Pearson Engleski
Schniederjans, M., Hamaker, S. Information technology Information technology investment 2010 World Scientific Publishing Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena