Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode i tehnike dubokog učenja (17.IZMI03)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa metodama i tehnikama korišćenja dubokih neuronskih mreža – sistema čija je arhitektura bazirana na arhitekturi ljudskog centralnog nervnog sistema. Studenti će razumeti osnovne koncepte neuronskih mreža i ovladati primenom alata za razvoj sistema veštačke inteligencije baziranih na konceptu dubokog učenja (Deep Learning).

Ishod:

Studenti će po završetku kursa imati znanja i veštine koje će im omogućiti da koriste tehnike dubokog učenja za rešavanje praktičnih problema iz domena informacionih tehnologija. Pored toga steći će praktične veštine razvoja programskih rešenja korišćenjem Caffe okruženja za modelovanje i treniranje dubokih neuronskih mreža.

Sadržaj:

Predmet će pokriti sledeće oblasti: osnovne koncepte neuroonskih mreža I i II generacije, metode reprezentacije (kodovanja) podataka u neuromorfnim sistemima, osnovne metode nadlgledanog i nenadgledanog učenja u ovakvim sistemima, metode učenja u sistemima sa dubokom arhitekturom (Deep Learning) i primene neuromorfnih sistema za analizu velikih količina multimedijalnih podataka. Teorijsku nastavu će pratiti praktična obuka iz implementacije programskih rešenja (modela neuronskih mreža) u okruženju Caffe.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i laboratorijske vežbe, testovi i individualni zadatak (projekat). U okviru laboratorijskih vežbi će studenti biti osposobljeni za implementaciju programskih rešenja u programskom okruženju Caffe. Usvajanje teoretskih znanja sa predavanja će se proveravati testovima, a individualni zadatak će uključivati praktičnu implementaciju sistema mašinskog učenja baziranih na dubokom učenju, odgovarajuće složenosti.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Avicennasis et al. Artificial Neural Networks 2014 WikiBooks Engleski
Ćulibrk, D. Otkrivanje znanja iz podataka: odabrana poglavlja 2012 CreateSpace Srpski jezik
Goodfellow, I., Bengio, Y., Courville, A. Deep Learning 2017 MIT Press, Cambridge Engleski
Raul Rojas Neural Networks 1996 Springer-Verlag, Berlin Engleski
Formiranje ocene: