Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Arhitektura informacionih sistema i računarske mreže (17.IZ0055)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je savladavanje osnovnih koncepata arhitekture savremenih informacionih sistema. Studenti će razumeti savremene komunikacione sisteme i svojstva, zadatke i primenu komunikacionih protokla, sa posebnim osvrtom na tehnologije na kojima je zasnovan Internet. Studenti će biti obučeni da odaberu odgovarajuću komunikacionu infrastrukturu za podršku datom informacionim sistemu.

Ishod:

Studenti će biti obučeni za rad u mrežnom okruženju, razumeće principe rada lokalnih mreža, kako se više fizičkih mreža povezuje u koordinirani sistem i kako aplikacije mogu da koriste rezultujući sistem. Steći će znanja o arhitekturi familije protokola komunikacionih sistema, odnosima između protokola različitih nivoa unutar istog sistema učesnika u komunikaciji i odnosima između protokola istog nivoa na različitim sistemima koji učestvuju u komunikaciji. Studenti će ovladati znanjima na osnovu kojih će razumeti rad u redovnim uslovima, prepoznavati neredovna stanja i kvalifikovano opisati neredovno stanje u okruženju u kojem su sistemi direktno povezani u deo komunikacionog sistema i u okruženju u kojem su sistemi indirektno povezani. Razumeće pojam arhitekture integrisanog informacionog sistema, vrednosti integracije, biće u mogućnosti da objasne različite poglede na integrisani informacioni sistem.

Sadržaj:

Arhitektura informacionog sistema. Distribuirani sistemi, hardverski i softverski koncepti. Arhitektura familije protokola komunikacionog sistema (International Organization for Standardization (ISO) referentni model i Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) model, enkapsulacija). Veza aplikativnog nivoa ka komunikacionom sistemu (network socket, socket API ). Transportni nivo, problemi koje rešava i načini njihovog rešavanja (TCP i UDP - User Datagram Protocol). Mrežni nivo, problemi koje rešava i načini njihovog rešavanja (IP, IP adresiranje, privatno i javno adresiranje, NAT (Network Address Translation) i ICMP (Internet Control Message Protocol)). Sistemski servis DNS (Domain Name System), organizacija skupova imena i dodeljivanje/vezivanje različitih parametara za imena. Prenosni nivo, problemi koje rešava i načini njihovog rešavanja (Ethernet, broadcast domen, ARP (Address Resolution Protocol), VLAN (Virtual LAN), PPP (Point-to-Point Protocol)). Osnove rutiranja, dinamičko rutiranje. Interfejsi ka fizičkom nivou, CSMA/CD (Carrier-sense multiple access with collision detection), standardni Ethernet interfejsi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; računarske vežbe; konsultacije; samostalna izrada obaveznih zadataka. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan odnos prema procesu nastave.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kurose, F. J., Ross, W. K. Umrežavanje računara : Od vrha ka dnu, prevod 6. izdanja 2014 CET, Beograd Srpski jezik
Stallings W. Data & Computer Communications 2013 Pearson Engleski
Chappell, L. Wireshark® Network Analysis 2012 Chappell University Engleski
Bašičević, I., Popović, M., Kovačević, V. Osnove računarskih mreža 1 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bojović, Ž., Šuh, J., Šećerov, E. Računarske mreže zasnovane na internet protokolu : praktikum za laboratorijske vežbe 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Comer D. E. Internetworking With TCP/IP, Vol I: Principals, Protocols and Architecture 2013 Pearson Engleski
Parziale L., Britt T. D., Davis C., Forrester J., Liu W., Matthews C., Rosselot N. TCP/IP Tutorial and Technical Overview 2006 IBM Redbooks Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena