Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi elektronske uprave u zdravstvu (17.IMS481)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj ovog predmeta je da se studenti osposobe za projektovanje i implementaciju sistema elektronskog zdravstva. Studenti uče kako da iskoriste informaciono-komunikacione tehnologije (IKT) i savremena tehnološka rešenja za povišenje efikasnosti u zdravstvenim institucijama.

Ishod:

Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit poznaju principe eUprave, u stanju su da prihvate ovu tehnologiju i implementiraju je u poslovnom okruženju. Studenti su u stanju da sagledaju sve aspekte Internet poslovanja u javnoj upravi do mere da mogu samostalno da istražuju i pripremaju materijale, analiziraju postojeće stanje i daju stručne savete pri realizaciji poslovnih rešenja. Na bazi stečenih znanja studenti mogu samostalno da rade na razvoju i organizaciji sistema eUprave u lokalnim, regionalnim i državnim institucijama. Studenti će steći neophodno znanje i kompetencije da mogu samostalno da kontrolišu ispravnost dokumentacije kao i toka dokumentacije.

Sadržaj:

Analiza koncepata elektronskog zdravstvenog sistema. Arhitektura i infrastruktura elektronskog poslovanja u zdravstvu. Menadžment elektronskog poslovanja u zdravstvu. Upravljanje e-dokumentacijom. Nastup zdravstvenih ustanova na Internetu. E-marketing u zdravstvu. Elektronsko poslovanje u farmaciji. Upravljanje kvalitetom e-zdravstvenih usluga. Standardi u e-zdravstvu. Dijagnostički informacioni sistemi. Telemedicinski sistemi. Virtuelna realnost u zdravstvu. Mobilno poslovanje i Internet inteligentnih uređaja u zdravstvu. Personalizovano e-zdravstvo. Analiza pravnih i etičkih normi u e-zdravstvu.

Metodologija izvođenja nastave:

Tokom predavanja studenti se upoznaju sa tehnološkim rešenjima iz domena elektronske uprave u zdravstvu. Vežbe se odvijaju u laboratoriji uz pomoć računara i u okviru vežbi se podstiče samostalan rad i rad u grupama na izradi softverskih rešenja u domenu sistema eUprave u zdravstvu.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stefanović, D., Sladojević, S., Lolić, T., Arsenović, M. Sistemi elektronske uprave 2019 Udžbenik u pripremi Srpski jezik
Nixon, P. Koutrakou, V., Rawal, R. Understanding E-Government in Europe: Issues and Challenges 2010 Routledge, New York Engleski
Celi, L. A. G. et al. Principles of eHealth and mHealth to Improve Quality of Care 2017 The MIT Press, Cambridge, Massachusetts Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena