Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dizajn i upravljanje procesima u zdravstvu (17.IMS381)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je ovladavanje znanjima i veština potrebnim za projektovanje usluga i uslužnog procesa uključujući sve specifičnosti zdravstvenih usluga. U predmetu se izučava veza izmađu uslužnog koncepta, uslužnog procesa i uslužnog sistema i njihov značaj za efektivno i efikasno pružanje zdravstvenih usluga.

Ishod:

Projektovanje i razvoj zdravstvene usluge i procesa pružanja usluge, koristeći alate i tehnike inženjerstva i menadžmenta usluga, i da na adekvatan način odrede potrebne resurse i tehnologiju u cilju stvaranja što boljih performansi zdravstvene usluge. Ovaj predmet daje kompetencije za upravljanje i unapređenje sistema u kome se pružaju zdravstvene usluge.

Sadržaj:

Uvod. Priroda i karakteristike usluga; Usluga i uslužni proces. Analiza uslužne transakcije kod zdravstvenih usluga; Koncept zdravstevne usluge; Projektovanje i razvoj zdravstvene usluge; Upravljanje uslužnim procesom; Inženjerski alati za upravljanje procesima pružanja zdravstvenih usluga; Kvalitet usluge i uslužnog procesa; Kontrola uslužnog procesa; Repozicioniranje uslužnih procesa; Učesnici u uslužnom procesu, menadžment korisnicima; Uslužni sistem, uslužni resursi; Menadžment tehnologijom; Menadžment kapaciteta;

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se odvija kroz predavanja, auditorne i laboratorijske vežbe, uz analizu potrebnog broja studija slučaja. Vežbe obuhvataju interaktivnu obradu studija slučaja. Studenti u manjim grupama rade konkretan projektni zadatak koji za cilj ima primenu stečenog znanja. Završni ispit se izvodi usmeno. Uslov da student izađe na završni ispit je da uspešno uradi projektni zadatak.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Chang, C.,M. Service Systems Management and Engineering: Creating Strategic Differentiation and Operational Excellence 2010 Wiley Engleski
Simeunović, N. Inženjerstvo usluga 2019 FTN – Novi Sad Srpski jezik
Simeunović, N., Lalić, B. Operacioni menadžment 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Barros, O. Service Design with Applications to Health Care Institutions 2017 Business Expert Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena