Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Disrupcija i reinženjering velikih promena (17.IMS323)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Ljudski resursi i komunikacije
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je ovladavanje osnovnim znanjima i modelima inženjerskog menadžmenta za upravljanje poslovnim procesima u organizacijama na principima digitalne ekonomije koji će studentima omogućiti da razviju kompetencije u oblasti rasta i razvoja kompanija u periodu poslovnih disrupcija i velikih promena u relacijama zainteresovanih strana. Studentima će biti predstavljeni modeli razvoja i upravljanja kompanijama i različitim organizacionim strukturama u periodu ubrzane tehnološke promene.

Ishod:

Student će biti osposobljen da uoči i inicira poslovne promene za inoviranje proizvoda i usluga primenom tehnoloških rešenja, alata i tehnologija uz razumevanje digitalnog tržišta i digitalne ekonomije. Akademski specijalista inženjerskog menadžmenta za digitalnu transformaciju će stečenim znanjima steći kompetence za inženjering i planiranje dugoročnog poslovnog razvoja.

Sadržaj:

Pregled disruptivnih poslovnih modela. Disruptivni poslovni modeli kroz industrijske revolucije. Reinženjering disruptivnog poslovnog modela. Principi disrupcije. Horizontalna i vertikalna disrupcija poslovanja. Transformacija i evolucija poslovnih modela. Hibridna ekonomija i uloga poverenja. Simetrija uticaja. Pritisci transparentnih impreativa. Uticaj grupe i pojedinca na proces inženjeringa disrupcije. Tehnološki preduslovi disrupcije. Barijere disrupcije. Disrupcija kao prilika. Metodoligija izrade strategije disruptivnih poslovnih ideja. Inženjerski disruptivni model (IDM).

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja, predavanja sa primerima, predavanja gostujućih predavača i eksperata, simulaciju i modeliranje disruptivnih poslovnih modela. U okviru vežbi, podstiče se individualnost, originalnost i inovativnost studenata uz savladavanje metoda timskog rada na projektima kreiranja disruptivnih biznis modela, predstavljanje i analiza studija slučaja, izada scenarija i situacionog menadžmenta, reprodukcija vremenskog sleda disruptivnog procesa kompanije. Vežbe se delimično održavaju uz pomoć računara.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Вујовић-Ђермановић, Д и Лалић, Д Дисрупција и (ре)инжењеринг великих промена, скрипта 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Satell, G Mapping Innovation: A Playbook for Navigating a Disruptive Age 2017 McGraw-Hill Education Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena