Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Digitalna transformacija u industrijama (17.IMS012)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 8
Cilj:

Cilj predmeta je da studentima pruži potrebna znanja i predstavi strateške metodologije i tehnološke alate, kako hardverske tako i softverske, u oblasti digitalne transformacije kroz usvajanje i savladavanje znanja o ulozi i značaju digitalne transformacije u poslovanju, a u cilju unapređenja poslovnih procesa, razvoja proizvoda i usluga i unapređenju upravljanja ljudskim resursima korišćenjem inovativnih tehnoloških rešenja.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da definišu tehnološku spremnost kompanija za digitalnu transformaciju, da definišu modele za uvođenje digitalne transformacije kroz organizacionu strukturu kompanije – vertikalno i horizontalno, da definišu optimalna tehnološka rešenja – kako hardverska tako i softverska koja će omogućiti efikasnu tranziciju kompanije u digitalno okruženje, da izrade strateški plan digitalne transformacije u kompanijama različitih poslovnih profila, da učestvuju i upravljaju procesom digitalne transformacije, te da budu osposobljeni da uoče i prate trendove daljeg razvoja tehnologije i njene potencijalne primene za razvoj i optimizaciju poslovanja.

Sadržaj:

Uvod u Digitalnu transformaciju – pregled industrijskih revolucija i razvoj tehnoloških inovacija, te primena inovacija u poslovnom i širem društvenom kontekstu; Tehnološke platforme za sprovođenje digitalne transformacije – pregled strukture tehnoloških alata i infrastrukture koji omogućavaju digitalnu transformaciju kao što su: društvene platforme (za komunikaciju i kolaboraciju, za produkciju sadržaja i digitalne medije, za korisničku podršku i upravljanje korisnicima, ljudske resurse i upravljanje talentima i slično), mobilne tehnologije (5G, virtualna i zamišljena stvarnost, nosiva tehnologija, pametno povezivanje automobila i prevoznih srdestava, pametni telefoni i aplikacije i slično), analitika (veliki podaci, softveri za obradu velikih podataka, sistemi veštačke inteligencije i analize sadržaja, integracija velikih podataka, brokeri i tržišta velikih podataka, upravljanje velikim podacima, analiza i upravljanje podacima u oblasti Interneta stvari i slično), računarstvo u oblaku (softver kao usluga, informacija kao usluga, servisi za računarstvo u oblaku, platforme za industrijsko računarstvo u oblaku, bezbednosna rešenja, skladišta i baze podataka, telekomunikacioni preduslovi); Infrastrukturna tehnološka rešenja sa primerima primene i studijama slučaja, koja ubrzavaju digitalizaciju kompanija i društva kao što su 3D štampa, Internet stvari, kognitivni sistemi i veštačka inteligencija, robotizacija i automatizacija, digitalna bezbednost i zaštita podataka.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja sa primerima. U okviru vežbi se podstiče rad u grupama, analiziraju se tehnološki izazovi kompanija različitim metodama, sprovodi se računarska simulacija i izrađuju pojedinačna rešenja za specifične poslovne izazove. Deo vežbi se odvija uz pomoć laboratorijske opreme.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vujović-Đermanović, D. i Lalić, D. Digitalna transformacija – teorija i primeri, skripta 2018 FTN, Novi Sad Srpski jezik
McAffe, A and Brynjolfsson, E. Machine, Platform, Crowd 2017 W.W. Norton & Company Engleski
Rogers, D. The digital transformation playbook 2016 Columbia University Press Engleski
Schwab, K. The Fourth Industrial Revolution 2016 World Economic Forum Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 70.00
Predmetni(projektni)zadatak Da Da 20.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Predavanja